Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Červenec 2007

Corrida z pohledu diváka

31. července 2007 v 19:56 | María |  Corrida - info
Do téměř vyprodané dvacetitisícové arény vjíždějí jezdci na koních a předvádějí ukázku jezdecké školy. V patách mají matadory, mladé pohledné muže v zářivých oblecích vyšívaných zlatými flitry. Za nimi pak nastupují jejich pomocníci a všichni se uklánějí prezidentovi dnešního klání, který sedí v čestné lóži jedné z nejkrásnějších arén Španělska. Byla vybudována koncem 20. let a zdobí ji arabské oblouky a složité kachlové obklady. Diváci sedí na malých polštářkách a s napětím očekávají příští minuty.


Madridská aréna Las Ventas v den koridy; zdroj: Destination360

Do arény je vpuštěn první býk. Jejich věk se pohybuje kolem čtyř let a jedná se o speciální plemeno vyšlechtěné na chovatelských farmách. První třetina zápasu slouží k otestování býka. Některý jeví od počátku aktivitu, jiný nešťastně bloudí po aréně a hledá cestu ven. Pomocníci s růžovou páštěnkou, jakousi vyztuženou plachtou, se snaží býka rozdráždit. Někdy se jim to daří natolik, že musejí sami hledat záchranu za dřevěnou bariérou. Tu i přes veškerou snahu žádný býček neprorazí.
To už ale nastupují pikadoři, muži na koních s kopími s ocelovými hroty, kteří se snaží ostrými výpady býka oslabit. Koně mají zavázané oči, aby se při pohledu na útočícího býka nesplašili a boky mají pokryté rozměrnými polstrovanými chrániči. Po celou dobu útoku pikador zasazuje býkovi rány. Býk začíná silně krvácet a ztrácí sílu.


Býk útočí na pikadora; zdroj: Toro el Mundo

Pikadory nahrazují banderileři, elegáni s téměř půlmetrovými bodci s ostrými háčky obalenými barevnými girlandami. Jejich úkolem je rozeběhnout se a zabodnout bodce býkovi do šíje. Čím dále za hlavou s mohutnými rohy, tím větší uznání diváků. Jeden velmi pohledný mladík provádí takové kousky, že dav doslova šílí. Ale jen do té doby, než se rozzuřenému býkovi náhle podaří bandoriléra srazit do prachu arény. Zaplněné hlediště strne, ostatní okamžitě přiběhnou kolegovi na pomoc. Ale býk se sklání nad tělem nebohého mladíka a zasazuje mu jeden úder za druhým. Než se ostatním podaří býka odlákat, muž na zemi absolvuje několik hrozivě vypadajících úderů. Při jednom z nich mu projede roh pod bradou. Bandorilér kvapem opouští arénu a mnozí diváci využívají této příležitosti a honem si objednávají whisky.
Nastává finále, při němž je na scéně jen matador. S muletou obtáčí býka kolem svých boků. Často předvádí doslova baletní obraty. V den mé návštěvy se střídají matadoři dva. Menší z nich si svým opatrnějším bojem přízeň publika nezískal, chvílemi se dokonce ozývá pískot. Lidé jsou nespokojeni, že je představení příliš statické. Zato druhý matador - El Serrano - je evidentně miláčkem všech Madriďanů. Při jeho brilantních manévrech diváci chvílemi doslova šílí. Nejvíce jim zatrne, když býk při těsném manévru matadora odhodí. Serrano se pomalu a těžce zvedá na kolena, má pochroumané rameno, ale odmítá pomoc a znovu se pozvolna blíží k býkovi. Ten však už rychle ztrácí sílu, po nemilosrdných ranách nemá naději. Matador donutí býka sklonit hlavu a úzký dlouhý meč, který mu podává jeden z pomocníků, vnoří až po rukojeť do býkova těla. Pokud je rána dobře vedena, býk okamžitě padá, ale to je spíš výjimka. Většinou zasazuje poslední ránu dýkou jeden z pomocníků.


Faena, matadorova umělecká práce s muletou, zde v podání matadora Sebastiána Castelly; zdroj: A que consigo 1,000,000 de personas que si les gustan las corridas de toros

Do arény vjíždějí koně, odtáhnou mrtvého býka a podívaná může začít nanovo. Ten večer se tento moment opakuje ještě šestkrát. Jen jednou se v rukách diváků objevují bílé šátky. Nechápu proč, ale mladík sedící vedle mě, mi to ochotně vysvětluje: "Býk byl velmi pasivní, a přitom se jmenoval Divertidito, což znamená zábavný. A podívejte se, jak to dopadlo," říká mi evidentně zklamaný soused. "Teď ale přijde na řadu Aqua Clara," říká s nadějí na lepší zábavu.
Slavný španělský básník García Lorca kdysi býčí zápasy nazval autentickým náboženským dramatem. Pach krve, dráždivý moment nebezpečí, atmosféra poznamenaná adrenalinem. Dnes mnozí Španělé odsuzují krutost býčích zápasů, většina ale stále tvrdí, že je to součást národního dědictví. Návštěvníci dnešního obětního rituálu jsou evidentně spokojeni a na závěr odměňují svého oblíbence El Serrana uříznutým býčím uchem.


Madridská býčí aréna - odkaz

28. července 2007 v 20:00 | María |  Různé
Tento odkaz vede na oficiální stránku nejdůležitější Španělské býčí arény, Madridské Las Ventas. Mne zde nejvíce zajímají kroniky zápasů, videa a odkazy. Kroniky najdete v rámečku ,,fejestos 2007" v pravém sloupci. Poté kliknete na datum, které vás zajímá. Videa najdete v sekci ,,Videoteca" nahoře v modré liště nahoře. Sekci s odkazy najdete na téže liště pod pojmem ,,Enlaces". Dalšími sekcemi jsem se tolik nezabývala, ale i v nich naleznete ledacos zajímavého.


Historie býčího kultu - pravěk a první civilizace

28. července 2007 v 12:48 | María |  Býk v náboženství, symbolech a kultuře
Pro mnoho civilizací byl býk symbolem síly a plodnosti.
Nejstarší vyobrazení býků, přesněji ovšem praturů známe z pravěkých obrazáren v Altamíře a Lascaux.
Také v ČR byl býčí kult rozšířen. Dokazuje to i nejslavnější nález z Býčí skály, bronzová soška býka. Podle tohoto nálezu bylo pojmenováno i její naleziště.
Pro některé civilizace byl býk posvátným zvířetem. Ve starověkén Egyptě byl posvátný býk Apis. Našla se i celá pohřebiště mumifikovaných býků.
Chetité uctívali býky jako posvátná zvířata boha bouře. Ištařina brána v Babylonu je ozdobená reliéfy lvů, draků a samozřejmě býků.

O čem to je

26. července 2007 v 11:12 | María |  Různé
Kdo by už neslyšel o býčích zápasech. Většinou přibližně toto: jsou ve Španělsku - nějací chlápci mávaj před býkem červeným hadrem - ochránci zvířat je chtějí zrušit. Ale chcete o nich vědět víc? Pokud ano, jste tu správně.
Vítejte na blogu speciálně o býčích zápasech.