Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Co museli ochránci vynechat 1.díl - býci

27. května 2008 v 20:03 | María |  Já vs. "ochránci" zvířat
Pokud jste si hledali někdy informace o koridě, pravděpodobně jste narazili na články od ochránců zvířat. Ochránci vždy napíšou jen to nejhorší o koridě a doplní extra krvavejma fotkama. Podle jejich článků vypadá korida jako hrozný zločin. Ale stejně tak na jejich stránkách vypadá třeba pití mléka nebo návštěva ZOO. Ani je nenapadne, aby vám řekli všechno o koridě a nechali se svobodně rozhodnout. Napsali snad někdy, že bez býčích zápasů by speciální statečné plemeno býků vyhynulo? Býk je jistě jedním ze symbolů Španělska.
Espaňa!
Aréní býky je potřeba chovat na pastvinách a omezit jejich kontakty s pěšími lidmi. Na jedné ochráncovské stránce se požadovalo "Už žádné dotace pro chovatele býků!" To si říkají ochránci zvířat?
toro bravo
štastné dětství
"Výhodnější" pro chov běžného skotu jsou velkochovy. Velkochovy pro mne znamenají utrpení po celý život, žádný prostor a krmení buď čímkoliv, co je pro majitele výhodné nebo obilím, ze kterého mohl být chléb. Obávám se, že s aréními býky by zmizel i tradiční způsob chovu na pastvinách.
nešťastné dětství

EDITACE 15. dubna 2017: Vzhledem k velkému množství automatických spamů byla diskuse pod článkem uzavřena.
 


Komentáře

1 Davy | Web | 28. května 2008 v 21:48

To souhlasim!! Pekný článek :)

2 María - majitelka blogu | 30. května 2008 v 15:08

Díky. Tento článek jsem dala na blog, aby lidé viděli i tu lepší stránku koridy.

3 WENDY | 11. srpna 2008 v 10:57

Byl jsem ve Valencii, byl jsem i na farmách s chovem býků pro koridu. Viděl jsem ovšem také vystresované pohledy jatečných zvířat v porážkové uličce, kteří za svůj život ve velkovýkrmnách bez slunečního paprsku tam končí svoji pouť. Tam by se měli obrátit zraky ochranářů od psacích stolů. Jenže tam masmedia netíhnou a proto je to pro ně nepopulární. Na koridě neuvidíte vystresovaný pohled býka, v zápalu boje se bolest totiž necítí, ale zjednejte si exkurzi na některé byť nejmodernější jatka světa a poznáte ....

4 WENDY | 11. srpna 2008 v 11:14

Ochranáři, prosím Vás slušnou formou, odhoďte svůj populizmus a zamyslete se. Místo sledování  dostihů, rodeí, býčích zápasů atd., kde jsou zvířata chována v humáních podmínkách a velmi dobré kondici,zaměřte se na chovatele drobného zvířectva a některé velkochovy a uplatněte s plnou iniciativou své pravomoci. Tam jste potřební, i když o Vás veřejnost neuslyší

5 WENDY | 11. srpna 2008 v 11:17

Mé komentáře neslouží k popuzení ochránců zvířat,ale pouze jen k zamyšlení.

6 María - majitelka blogu | 27. srpna 2008 v 15:47

Děkuji WENDY za vyjádření tvého názoru. Mám podobný názor, jak už vyplývá z článku. Myslím, že jsme spřízněné duše. Také nenávidím velkochovy apod.

7 María - majitelka blogu | 15. listopadu 2008 v 15:21

O incidentu, který se stal pod tímto článkem si můžete přečíst v rubrice Já vs. "ochránci" zvířat, článek Tohle už přesahuje všechny meze!

8 kate.anti18 | 6. března 2009 v 10:30

Nebudu přemejšlet, kde sem potřebná a kde ne...snad si lidi udělaj sami na danou "věc" názor a rozhodnou se, jelsi proti tomu budou bojovat anebo ne...a já proti vraždění nebohých zvířat bojovat budu! Vim, že to je stejný asi tak jako zastavit zabíjení kaprů na Vánoce, ale na toho kapra neciví 3000 lidí a neřve, aby umřel!

9 Míša | 11. května 2009 v 16:00

Zajímavé je, že v anketě je 95% odpovědí "kladných" a 5% ("nelíbí se mi") je relativně proti corridě. Trošku paradox vzhledem k tomu, co píšeš nahoře o jednostrannosti názorů ochránců, hm?

10 María | Web | 14. května 2009 v 17:19

Na tyhle stránky přece nechodí jen ochránci.

11 Míša | 17. května 2009 v 16:04

A právě proto je většina otázek pro ochránce?

12 María | Web | 18. května 2009 v 12:45

Konkrétně které otázky?

13 Míša | 30. května 2009 v 23:04

První tři:D

14 janah | 1. srpna 2010 v 14:05

[4]:Vždyt se ochránci zabývají i velkochovi. Mají široké pole působnosti, ne jen koridu...!

15 janah | 1. srpna 2010 v 14:10

[3]:To je samozřejmě plus, že býci na koridu si žijí dobře. To ale nic nemění na tom, že ta smrt je krutá a pro eticky myslícího člověka nedůstojná podívaná. Chtěl by z Vás příznivců snad někdo zemřít podobnou smrtí ?  
Pro příklad : myslím, že třeba odsouzenci na smrt je jedno, zda bude před smrtí sedět na měkké posteli, či na ¨zemi... bude chtít v první řadě žít!

16 María | E-mail | Web | 1. srpna 2010 v 15:54

[14]: To je plus, ale mnohem více jsou vidět akce proti koridě. Pokud jde o nehumánní podmínky ve velkochovech, souhlasím s ochránci zvířat.

[15]: I já chci především žít (a který tvor by nechtěl?) , ale opravdu bych raději zemřela jako arénní býk než jako dobytče na jatkách. Arénní býk umře po čtyřech až pěti letech skvělého, svobodného života v tom, co on pokládá za boj. Jeden matador byl zraněn do nohy, rozvázal si kravatu, stáhl si jí nohu aby nevykrvácel a zápas dokončil. Bolest prý cítil až na ošetřovně. Pokud je arénní býk alespoň trochu podobný člověku, což podle mě je, pak je to pro něj lepší, než stres a bezmocný strach v uličce smrti na jatkách.
A jde-li o etickou stránku této podívané, napsal Hemingway: "Pokud jde o etiku, vím zatím jenom to, že etické je všechno, po čem má člověk dobrý pocit a neetické to, po čem má pocit špatný a že býčí zápasy, posuzované těmito měřítky, jež samozřejmě neobhajuju, jsou pro mě záležitost skrznaskrz etická, poněvadž při nich mám pocit velmi dobrý  pocit, že poznávám co je život a co smrt, co smrtelnost a nesmrtelnost, a je mi po nich sice strašně smutno, ale krásně."

17 Pedro | 17. dubna 2011 v 12:37

[15]:Tak jak psala Maria radši bych 5 let spokojeně žil a pak zemřel v zápase (přecejen skoro každý býložravec zemře v zápase s predátorem) než žít ve velkochovu bez slunečního světla, ve stresu a nakonec byl ''popraven'' bez možnosti bojovat o život... a tuto možnost aréní býci mají!

18 María | 17. dubna 2011 v 19:40

[17]: Zcela souhlasím, protože chov arénních býků je, až v lidské režii, mnohem přirozenější než moderní "výroba masa".

19 Pedro | 24. dubna 2011 v 19:45

Pro ''ochránce'' zvířat
Krávy

-          krávy jsou věhlasné svým komplexním společenským životem

-          přirozeně žijí v uzavřených rodinných skupinách, v nichž se navzájem znají a již jako telata si budují různorodé vzájemné vztahy. Své přátelství si dávají najevo vzájemným olizováním, které je tím delší, čím hlubší k sobě cítí vztah.

-          krávy jsou také velmi inteligentní zvířata. Dovedou se učit od ostatních, rozumějí vztahu příčiny a následku a mají výbornou paměť.

Jak s těmito zvířaty zacházejí lidé ve velkochovech?

Ø  dojnice nejsou v naprosté většině případů puštěny na pastvu a celý život tráví zavřené v kravínech

Ø  do jednoho dne po porodu dojnici odeberou tele, přestože vzájemné pouto krávy a telete je velmi silné a oba silně křičí a brání se. Genetické manipulace způsobily, že se krávě tvoří osmkrát více mléka, než je přirozené. Kráva je navíc 2-3 měsíce po porodu znovu uměle oplodněna. Po velkou část svého života proto musí zároveň tvořit obrovské množství mléka a zároveň krmit nenarozené tele. Tato ohromná zátěž žádá svou daň na zdraví krav. Mezi časté nemoci patří bolestivé infekce vemene, poškozená chodidla, metabolické choroby a parazitická onemocnění; krávy samozřejmě trpí i prostým pocitem vyčerpání.

Ø  hovězí maso se často získává od telat, která byla odebrána mléčným kravám. Tato zvířata stráví 8 týdnů izolována v malých venkovních ohradách, kde trpí nedostatkem pohybu, kontaktu s dalšími telaty a nemožností sát. Poté jsou přesunuta do společné ohrady, kde žijí do svého jatečního věku. Dostávají jen vysoce energickou stravu, která vyvolává metabolické poruchy, a intenzivní podmínky přispívají k rozvoji infekcí.

Ø  telata masných plemen sice stráví prvních 7 měsíců s matkou na pastvě, ale poté jsou též odtržena a vykrmována podobně jako telata mléčných krav. V obou případech se telatům bez umrtvení odstraňují rohy.

Krávy i telata skončí na jatkách. Zvířata jsou do kamionů nahnána často velmi hrubým způsobem a nešetrný způsob přepravy dále zhoršuje jejich zdravotní stav. Skot má být omráčen střelbou ze speciální pistole, někdy se však nepodaří zasáhnout správné místo. Zvíře pak dostane jen bolestivou ránu do hlavy, a je podřezáno a vykrvováno při plném vědomí.

OPRAVDU by jste radši nechtěli být arénímy býky ? ?
(pro márii: jestli tenhle dlouhý komentář jakkoliv vadí, klidně ho smaž :) )

20 Pedro | 24. dubna 2011 v 19:46

[19]: a vím že se tady píše o krávách...ale u býků je to velmi podobné...

21 María | Web | 2. května 2011 v 21:09

[19]: Smazat? Ani náhodou, je to skvělý komentář. Kéž by si ho všichni "ochránci" zvířat přečetli.

22 Irena | 18. října 2011 v 17:07

Korida se mi nelíbí a nikdy líbit nebude, ale je fakt, že jak jsem viděla ty chovy aréních býků, tak je to dost velký rozdíl oproti tomu co je vidět u nás. Stádo býčků na rozlehlé pastvině, to u nás snad ani není. Ale i přes to prostě nikdy nepochopím, co na tom ti lidi vidí a jak je může těšit, že takovým způsobem prostě zabijí. To nepochopím nikdy.

23 Marek | E-mail | 17. května 2012 v 3:26

Myslím, že nezáleží na okolnostech. Můžeme tady psát pojednání o životních podmínkách bojových býků, dojnic, telat, zvířatech na maso atd. Každému z nich řídíme jeho čas. To je kruté. Narodit se s tím, že nadřazující druh mu určuje způsob a čas smrti. Podmínky mohou být jakkoliv kruté či dobré. Jde tady o možnost svobody a volby.Žádnému zvířeti člověk život nevdechl, myslím že proto nemá právo jakýkoliv život vzít, pokud zde není otázka přežití. člověk se od možnosti smrti z nedostatku jídla vzdálil velmi daleko a zabíjení zvířat z tradice, sportu, zvyku, zábavy či chuti je neospravedlnitelné. Zvíře v divočině stojí proti svému soupeři, možnost přežit či zemřít není nikdy předem rozhodnuta. V lidských rukou žijící tvorové tohoto práva pozbývají...a to je kruté... A pak jen osobní myšlenka...nejsou lidé choří, že milují, obdivují a vyžadují smrt, když není potřebná? Z chuti, zvyku ,tradice, sportu a zábavy. Myslím, že se to týká všeho, né jen koridy...ale myslím, že to je každému logicky uvažujícímu člověku jasné. S pozdravem M.M.

24 María | Web | 12. června 2012 v 21:49

Já bych naopak řekla, že na okolnostech velice záleží. Mléčný a masný průmysl nezaniká, spíš naopak a lidé budou ještě velice dlouho chovat zvířata na mléko, na maso a na další účely. Jak ty tvrdíš, člověk (nepočítáme-li africké pastevce) nemusí chovat zvířata aby přežil. Jistě, k přežití stačí chleba s vodou, ne ale k šťastnému životu.
To znamená, že dokud se lidé nevzdají živočišných produktů, budou stále odměřovat zvířatům jejich čas a do té doby bude důležité, jak zvířata ten odměřený čas prožijí.
Je morální otázka, zda má člověk právo zabít zvíře, přestože to není nutné pro přežití. Není to zrovna otázka, na kterou by se dalo rychle a jednoduše odpovědět.
Ano, člověk určuje zvířatům čas a způsob smrti, jenže o většinu takových zvířat se stará a ve změněné kulturní krajině jim poskytuje prostor k žití, k existenci. Někdy ubohý, například ve velkochovech, jindy téměř plnohodnotný, jaký je například potřeba pro arénní býky.
Tak to vidíte, je to blog o koridě, a my tu řešíme nedotknutelnost chrousta.
To je ovšem nadsázka.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama