Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

diskuze: já vs. odpůrkyně koridy

22. července 2008 v 17:05 | María |  Já vs. "ochránci" zvířat
Tak toto je diskuze na TÉTO stránce, které jsem se zůčastnila já a majitelka onoho blogu:

[2]Tikujanka, 12.5.2008 19:31
Pikador je na koni vždy. Koně nebývají starý a nevýkonný ( kdyby se býk rozeběhl proti koni o jakém je řeč tak by kůň na zemi hned a né pět ostrých kopí, ale jedno kopí pětkrát.Musel ses dívat fakt pořádně že jsi viděl truhlíky.Na tom kopí příčka a né kroužek.Odjeli po prvním píchnutí?! býka mají píchnout pětkrát.A k tomu tleskání proč by tleskali?pikadoři jsou jedni z nejneoblíbenějších.
K banderilleros:ostrými a né ostnatými hůlkami a strefují se jak dovedou. Býkovi hlava klesá a ubývají mu síly , bojuje z posledních sil,no jasně když ještě později dokáže matadora přehodit přes záda.Banderilleros který zabodne hůlky se běží schovat a nepobíhá kolem.Býk útočí na to co se hýbe a i když do ohraničení narazit může spíše však útočí na lidi v aréně a na muletu (látka kterou má matador),pláštěnku (kterou má toreo).Býk a banderilleros nejsou v aréně sami jsou tam také toreové a nikdy neběží rovně býkovy naproti, ale obloukem a má ne jednu ale dvě hůlky. V článku píšeš že býkům se pilují rohy a jinde že "jen tak tak se vyhnul ostrému rohu" navíc býk vejde do arény ve stejném stavu jako na pastvě a ne omámenej nějakými látkami.A nyní matador: pokut matador nedokáže býka zabít musí ho zabít puntilero.Zabíjí ho mečem, kopím tak před 100 lety. Meč není až tak zahnutý.A skuste se mečem strefit do místa velké asi 22mm když se pohybuje. Každopádně možná se jen málokterému matadorovi se podaří zabít býka na první pokus, ale je jich dost zkušených aby se to podařilo často.Pokud se matadorovy nepodaří zabít býka na poprvé, a musí bodat znova, publikum ho vypíská. Matador si získanou trofej nechá a může být rád když získá jedno ucho natož ocas.
JE TO JEN ZKOPÍROVANÝ ŽVÁST
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[3]Majitelka blogu, web, 16.5.2008 17:47
Tenhle blog je pro ochránce zvířat a ne pro debily jako seš ty(...nic proti tobě:D)Ale napsalas to faaakt krásně!To ti muselo dát práci!

[4]Tikujanka, 16.5.2008 23:34
Nejsem debil, jenom pro příště rada: když něco zkopíruješ, tak si to ověř jestli v tom nejsou nesmysly. Jinak díky za pochvalu.

[5]Majitelka blogu, web, 17.5.2008 11:19
A jak ty můžeš vědět, že to co píšeš je pravda!?

[6]Tikujanka, 18.5.2008 16:14
Protože jem si ty informace ověřila v několika různejch článkách a knize Smrt odpoledne od Hemingwaye. Hemingwayovi věřím víc než ochrácům zvířat, protože není zaujatej,píše fakta a ne žalozpěvy, a nesnaží se čtenáře přetáhnout na svou stranu.

[7]Majitelka blogu, web, 18.5.2008 21:49
panebože...

[8]Tikujanka, 19.5.2008 20:11
Smiř se s tím ,že nezaujatej člověk může napsat víc informací než zaujatec, který vynechává to, co se mu nehodí, aby lidi přetáhl na svou stranu. Ochránci zvířat mají v popisu práce líčit koridu jen v tom nejhorším světle.

[9]Majitelka blogu, web, 20.5.2008 18:08
Třeba tenhle článek neni pravda, ale býčí zápasy sou TÝRÁNÍ ZVÍŘAT v každym případě!!!A ochránci zvířat se snaží aby lidi nepodporovali tohle týrání zvířat, tak možná občas "líčí koridu jen v tom nejhorším světle"!Ale v tomhle textu žádná lež neni...no možná, ale nevěř každý blbý knize!

[10]Tikujanka, 21.5.2008 17:09
Podle ochránců je týrání zvířat i ZOO a každej, kdo není zrovna vegan podle nich podporuje týrání zvířat. To:"blbá kniha" si vyprošuju, je tam víc informací než na všech ochráncovskejch stránkách dohromady. Svůj názor na koridu ti nevnucuju, tak ani ty mi nemusíš pořát opakovat ten svůj názor.

[11]Majitelka blogu, web, 22.5.2008 17:55
Chci mít poslední slovo:)
Já wim že si ochránci zvířat myslej že je zoo týrání zvířat, myslim že je to přehnaný, ale já se nehádám kvůli zoo ale kvůli koridě!
A VYPADNI Z MÝHO BLOGU!NEMÁŠ TADY CO DĚLAT GDYŽ NEMÁŠ RÁDA ZVÍŘATA!!!!! (A nebo můžem udělat rekord v komentářích:D)
STOP mysli si co chceš-já už se nebudu hádat!Ale myslim, že se mnou souhlasí víc lidí-že je korida TÝRÁNÍ ZVÍŘAT!
A tobě se ten můj blog ňák líbí, že sem tak často chodíš ne?

[12]Tikujanka, 24.5.2008 22:25
Tvé poslední slovo ohledně koridy na tomto blogu ti nechávám, jenom dodávám, že mám ráda zvířata a býky především. Já vím, zdá se ti to nesmyslné, ale španělští býci by bez koridy vymřeli a nahradily by je "produktivnější" plemena.
A na tvůj blog chodím, protože se zde rozvinula diskuze.

[13]Majitelka blogu, web, 25.5.2008 19:06
Tak konec diskuze, AHOJ!
 


Komentáře

1 znalec | 22. července 2008 v 18:14 | Reagovat

ty si jí to ale natřela!!!

2 Barča | 6. února 2011 v 18:04 | Reagovat

Podle mě je to týrání zvířat. Týrání zvířat jsou také cirkusy nebo štěněčí trhy. Newím jak se to někomu může líbit.

3 María | 6. února 2011 v 18:43 | Reagovat

[2]: To, jak se korida může lidem líbit, naštěstí vím, ale člověku, který to vědět nechce, to můžu jen obtížně vysvětlit.
S cirkusy a stěněcími trhy nemám nic společného.

4 Linda | 12. října 2014 v 14:06 | Reagovat

vždyť býci při této "zábavě" vždy umírají. tak co by to měla být jiného než týrání?

5 María | Web | 12. října 2014 v 21:42 | Reagovat

[4]: To, že býci "vždy" umírají (1. na koridu se vybírají jenom býci, kteří prošli zkouškou bojovnosti a 2. pokud je býk mimořádně krásný a útočný, může si publikum vymoci jeho omilostnění, sama jsem takový případ zažila) rozhodně neznamená, že by korida byla týrání, natož "jenom" týrání.

Korida je totiž založená na úplně jiném vztahu ke zvířatům, než na jaký jsme tu zvyklí (a jiný neznamená nutně horší). Zatímco u nás by málokdo dal jméno zvířeti, které plánuje porazit a sníst, z arénních býků nikdo anonymní kusy masa nedělá. Matador je musí v aréně vnímat jako jednotlivce s vlastní vůlí a povahou, už proto, aby přežil.
S arénními býky jako druhem se také zachází jinak, s úctou k jejich přirozenosti. Chovají se vždy na pastvinách, celoročně venku. Zvládají to dobře, od původních divokých býků se liší mnohem méně, než plemena chovaná na maso a mléko.

A z trochu jiného soudku: na koridu nikdo nechodí, aby se "bavil" nad smrtí býka (mnoho lidí se otevřeně baví smrtí či zraněním torerů, ale to jaksi nejsou příznivci koridy). Je to těžké vysvětlit, ale korida, ač představení (matadorova práce s pláštěnkou a muletou je vnímána jako umění a dokáže být nesmírně působivá), je zároveň také rituál, při kterém se torerové musí chovat k býkovi s úctou. Divákům se by pochopitelně nelíbilo, když torero by býka nerespektoval nebo ho dokonce úmyslně trápil. Zažila jsem, jak lidé pískali a křičeli na příliš důkladného pikadora a šetrnému tleskali.

6 Linda | 18. října 2014 v 12:51 | Reagovat

[5]: To je pravda, jen s tím rozdílem, že plemena chované u nás jsou zabíjeny pro maso pro člověka celkem důležité (nejsem vegetarián) a býci ve Španělsku v rámci koridy, takže vlastně jen pro tu zábavu. Jejich vztah k býkům je chválihodný, nikdy jsem žádný zápas neviděla, tak možná proto nejsem příznivce (ani nějaký fanatický odpůrce), každopádně na vlastní oči to musí být asi ohromná podívaná.b

7 María | Web | 18. října 2014 v 15:32 | Reagovat

[6]: Je pravda, že arénní býci se chovají v první řadě na koridu, ale i jejich maso se zpracuje. Navíc je kvalitnější, protože býci vyrůstají přirozenějším tempem v lepších podmínkách (viz článek http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/20/fighting-bull-beef-most-ecological-meat-in-world). Podle známého, který ho mohl ochutnat, se podobá zvěřině.
Naproti tomu u nás se skot chová pouze na maso (jiná plemena na mléko, ta taky nemají na růžích ustláno)  a i když by chovatelé dodržovali všechna pravidla, pořád bude jejich prvotním cílem získat co nejvíc masa za co nejkratší dobu a nejmenší náklady.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama