Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Duben 2009

Re: Tak jak je to s tou Barcelonou

24. dubna 2009 v 11:07 | María |  Zpravodajství
Před nedávnem jsem si lámala hlavu nad tím, jaktože se korida v Barceloně stále pořádá, přestože je v celé Katalánii zakázaná. Dostala jsem tuto odpověď:

Zákaz koridy v Katalánii prosadila nacionalistická levice (všiměte si, že komunisti a nacisti mají k sobě vždycky nějak blízko, což je známá věc, ale zvláštní je, že se to projevilo i v souvislosti s býky). Usiluje o nezávislost na Španělsku. Rozžehnání se s býky byl symbolický akt odmítnutí nejšpanělštějšího symbolu. Světu se má sdělit: Hle, my nejsme Španělé, my jsme Katalánci, a Barcelona je hlavní město civilizovaného světa a sjednocující se Evropy a vesmíru a hurá hurá hurá hósana bum prásk!!! Takže s býky to moc nesouviselo. Argumenty pro i proti byly vyvážené, rohodl politický zájem nacionalistické levice.

K zákazu koridy se využil článek zákona na ochranu zvířat proti týrání, v němž se zhruba praví, že zvíře nesmí být zabito a nesmí mu být působena bolest a nesmí být ani drženo v zajetí, nesmí vlastně skoro nic (takže v Katalánii to mají těžké i cirkusy, které dětem předvádějí třeba cvičené lachtany, kteří přece s člověkem za kousek ryby spolupracují vysloveně rádi). Nic z toho se nesmí na VEŘEJNÉM MÍSTĚ a za účelem zábavy (takže jatka jsou úplně v pořádku). Korida měla výjimku a komunisti ji zrušili.

Jenže: Plaza de Toros Monumental NENÍ veřejné místo, nýbrž soukromý majetek. Co si dělá se zvířaty u sebe doma jejich majitel, do toho podle federálního zákona komunistům nic není a nesmí být. Mohou zakázat koridu v městských plazas, ale ne v soukromých. Takže v Barceloně jsou v sezoně býci každý víkend.

Komunistům se jako obvykle nepodařilo vůbec nic: zájem o koridu se podle mého díky jejich "geniálnímu" tahu zvýšil a černý trh se vstupenkami v Barceloně jen kvete, protože ubylo míst, kde jsou býci k vidění. Ale podle odborníků atmosféra v Barceloně tak jako tak za moc nestojí, prý je to tam samý turista a Katalánci prý koridě nerozumějí - to psal už Hemingway a prý je to tak i dnes. Já, sám jsa turistou, to nedovedu posoudit, prodávám, jak jsem koupil.

Báječný tah Josého Tomáse před dvěma lety byl (to už komunisti s tím autonomismem pořádně šíleli), že se po pětiletém odpočinku vrátil do arény právě v Barceloně. Komunistům na truc. Byla to událost sezony. (José Tomás musí být prima chlapík. Prý se před koridou moc nemodlí a přijde-li král, věnuje smrt býka komukoli, jen králi ne.) Tomás si byl jist, že na něj přijde celá Barcelona, kdyby se komunisti na hlavu postavili. Současně se mu podařilo udělat něco pro království, povzbudit španělského ducha, když už se neklaní před Jeho Veličenstvem Juanem Carlosem I. Tomu říkám vtip a elegance. -RS-

Moje ikonky, klidně kopírujte

17. dubna 2009 v 11:59 | María |  Mé výtvory, PFka atd.
Buenos dias všichni, po několika avatarech vám sem přidávám pár ikonek svého blogu. Klidně si je zkopírujte. Dávám je sem ve dvou velikostech, 200 a 150 pixelů. Snad se vám budou líbit.
A abyste neřekli, že pohrdám češtinou:

Další dva diplomy pro mě

12. dubna 2009 v 15:07 | María |  Soutěže, diplomy a podobně
diplom2
diplom3
To jsou dva diplomy za bleskovky, které jsem vyhrála u Ann. Díky moc.

3. soutěž

9. dubna 2009 v 11:29 | María |  Soutěže, diplomy a podobně
Máme tu další soutěž. Poznáte matadora na obrázku?
poznávačka

Diplom pro mě

9. dubna 2009 v 11:12 | María |  Soutěže, diplomy a podobně
Zapojila jsem se do bleskovky na blogu Ann a vyhrála tenhle diplomek. Díky, Ann.
diplom

Las Fallas ve Valencii 2009

7. dubna 2009 v 14:45 | María |  Zpravodajství
Ve Valencii začala sezóna ve velkém stylu. Zde máte několik fotek z corrid. Nováčky sem dávat ani nebudu, protože takový fajnšmekr nejsem ani já.
8. března : Ángel de la Rosa, Tomás Sanchéz a Serranito.
Více pod perexem