Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Květen 2009

Nádherné obrázky od Lópeze Canita

22. května 2009 v 12:18 | María |  Galerie
Co k tomu mám dodat, prostě nádherné obrázky. Jejich autorem je španělský malíř José López Fernádez (Canito). Podívejte se na jeho stránku. Je tam více obrázků v původní velikosti.

Alternativa, neboli slavnostní povýšení nováčka na plnohodnotného matadora, který smí zápasit s dospělými býky. Povyšován je na obrázku mladík v zeleném kroji. Matador v červeném obleku mu předává muletu a meč a bere si od něj pláštěnku. Třetí matador má roli svědka.

Kočár jako tradiční dopravní prostředek, který používali matadoři při příjezdu do arény. Dnes používají torerové auta, při Goyových koridách v Rondě se ale kočáry používaji dodnes.

Manuel Benítez "El Cordobés", jeden z nejpopulárnějších matadorů všech dob.

Francisco de Goya y Lucientes, jeden z nejslavnějších španělských malířů všech dob, který vytvořil mimo jiné několik pláten s motivem býčích zápasů a sérii leptů Tauromaquia. Jeden z leptů, který posloužil Canitovi jako předloha tohoto obrazu, ZDE.

Feria de Abril alias dubnové slavnosti v Seville

14. května 2009 v 17:42 | María |  Různé

Po valencijské je další významnou - jednou z nejvýznamnějších - sevillská Feria de Abril. Letos začala koridou v neděli 12. dubna na Boží hod velikonoční. Tedy pokud jde o býky. Předchází tomu Semana Santa - svatý týden, kdy se konají všeliké náboženské rituály a procesí. Pak nejspíš budou následovat další náboženské slavnosti a v pátek 17. dubna začne série dubnových korid, jež se přelije až do května. Data jsou pohyblivá, řídí se datem Velikonoc......

Korida se v hlavním městě Andalusie bere ohromně vážně. Celá Andalusie bere býky ohromně vážně. V Andalusii je nejvíc ganaderías a z Andalusie pochází víc toreros, než ze zbytku světa dohromady. Sevilla sama, hlavně její cikánská čtvrť Triana, zrodila víc slavných matadorů, než kterékoli jiné místo na světě. Joselito byl Sevillano a v Trianě se narodil "strašný koktavý trpaslík" a "génius s pokrouceným tělem" Juan Belmonte. Možná proto tam berou koridu tak vážně.

Sevilla má krásnou barokní plaza de toros, která se jmenuje Real Maestranza de Caballería de Sevilla - takhle ji najdete na internetu nejsnáze. Je zvláštní tím, že má šišatou arénu. Ne oválnou nebo elipsovitou, ale doopravdy šišatou. Sevillská Maestranza patří k plazas první kategorie.

K důvodům, proč je Feria de abril podobně jako Las Fallas tak významná, patří ještě jedna věc: Na základě vystoupení při ferias ve Valencii, Seville a pak ještě při svatoisidorském jarmarku v květnovém Madridu budou uzavírány smlouvy na zbytek sezony, matadoři se tedy budou chtít předvést, aby si zajistili práci.

Pro nás má Feria de Abril jednu velkou nevýhodu. Totiž tu, že je tak významná. Sehnat v dubnu v Seville ubytování i v případě, že jste milionář, je nemožné. Natož vstupenky na koridu. K většině míst v plaza de toros patří permanentky, které se dědí. To málo, co zbyde, je dávno prodané na předplatné. Na turisty tam není nikdo zvědavý. Což zajímavě dokumentuje tvrzení novinářů, že Španělé už nemají o koridu zájem a že prý to celé financují turisti... -RS-