Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Srpen 2009

Suertes s muletou

29. srpna 2009 v 15:25 | María |  Corrida - info
A tady několik suertes s muletou:


Natural:


Derechazo:


Pase de pecho:


Trinchera:


Manoletina:


Suertes s capote

29. srpna 2009 v 15:24 | María |  Corrida - info
Tady máte obrázky několika nejznámějších figur(suertes), které matador předvádí s capote.

Veronica:

Media veronica(poloviční veronica):

Chicuelina:

Gaonera:

Něco pro zasmátí - Toro blanco

14. srpna 2009 v 15:43 | María |  Humor
Tak tenhle obrázek mě fakt dostal. Ten nápis nahoře, "toro blanco", znamená "bílý býk".
toro blanco-bílý býk
Zdroj obrázku: Campos y Ruedos

Letošní běh býků v Pamploně

14. srpna 2009 v 15:39 | María |  Zpravodajství
Jak se na letošní ročník světoznámého svátku dívá internetové zpravodajství Deník.cz:
Zdravotníci po sobotním běhu, podle agentury DPA obzvláště napínavém, ošetřili téměř stovku vesměs lehce zraněných.
Tradiční běh před býky v Pamploně je součástí oslav svátku svatého Fermína, patrona města. Místní občané i turisté z Evropy, Spojených států a Austrálie se budou moci této adrenalinové disciplíně, stejně jako večerním zápasům býků a toreadorů v aréně, oddávat každý den až do 14. července.
Sobotní "závod" lidí a zvířat začal s malým zpožděním oproti původnímu plánu - podle úřadů za to mohl nepořádek z divokých nočních oslav pátečního slavnostního zahájení. Na trasu dlouhou 825 metrů, která končí v aréně, kde se odehrávají večerní klání býků a toreadorů, dnes ráno vyrazilo na 2000 běžců v bílém oděvu, jenž zdobil pouze červený šátek kolem krku či červený pás uvázaný u pasu. Za odvážlivci vyrazilo osm býků - obrovských kolosů vážících přes půl tuny.
Podle tiskových agentur byl dnešní běh obzvláště nebezpečný, protože masa závodníků si navzájem při běhu v úzkém, ohrazeném koridoru překážela. Trasu však nakonec většina z nich uběhla za necelé tři minuty.
Dobrodružný závod si dnes vyžádal 97 zraněných, z nichž pět skončilo v nemocnici. Nejhůře dopadl šestatřicetiletý Australan, který musel kvůli zranění hýždí podstoupit okamžitou operaci. "Nevědí, co dělají, býci mohou zabíjet," řekl agentuře AP čtyřiadvacetiletý Rubén Muňoz z Madridu, který se běhu účastnil již popáté. Sám však přiznává, že závod ho přitahuje kvůli dobrodružství a pocitu neomezené svobody.
Od roku 1911, odkdy jsou vedeny oficiální záznamy, přišlo při pamplonských bězích před býky o život 14 lidí a nespočet osob bylo zraněno. Adrenalinová zábava se stala naposledy osudnou dvaašedesátiletému Španělovi v roce 2003.
Tradiční běh před býky má své kořeny již v 16. století, ale světovou proslulost jí zajistil až Ernest Hemingway, který ji popsal ve svém románu Fiesta z roku 1926.

Více o běhu před býky, ale i o koridě si můžete přečíst ZDE.