Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Říjen 2009

Sebastián Castella - mrazivý půvab

27. října 2009 v 16:47 | RS |  Slavní matadoři
Mrazivý půvab

Portrét matadora Sebastiána Turzacka Castelly

"Chci být nejlepším své generace."
Sebastian Castella, 2004

Říjnovou Ferií del Pilar v severošpanělské Zaragoze, jejíž součástí bylo jedenáct korid, skončila býčí sezona. Králem ryze španělského rituálu se letos stal matador Sebastián Castella (26), po otci Francouz a Polák po matce, polské emigrantce. Je prvním Nehispáncem, který se zařadil mezi mistry oboru, a nejspíš prvním a jediným mužem se slovanskou krví, který kdy měl odvahu stanout před rohy arénního býka.

Slovanská krev kraluje španělským býčím arénám

26. října 2009 v 15:07 | RS |  Zpravodajství
Říjnovými slavnostmi zvanými Feria del Pilar v severošpanělské Zaragoze, jejichž součástí bylo jedenáct korid, skončila španělská býčí sezona. Králem kontroverzního rituálu považovaného za ryze španělský fenomén se letos stal matador Sebastián Castella (26), po otci Francouz a Polák po matce, polské emigrantce.


Portrét matadora se slovanskou krví si můžete přečíst ZDE.

"chybějící" komentáře a další úkazy na blozích "ochránců zvířat"

19. října 2009 v 19:02 | María |  Já vs. "ochránci" zvířat
Už o mě asi víte, že se často zapojuji do diskusí o býčích zápasech a že opravuji chyby v jistém mnohokrát kopírovaném článku. Samozřejmě nečekám, že mi za to lidé budou vděční, ale když mi majitel jistého blogu zakázal vkládat komentáře, nepokládám to za přiměřenou reakci. Ano, občas jsem na svém blogu také blokovala, ale pouze v případě, že dotyčný opakovaně používal vulgární slova.

Další úkaz v panoptiku: záhadné chybějící komentáře.
Tady jsou dvě možnosti. Buď, že majitel blogu reaguje ...no řekněme trochu zvláštním způsobem, nebo jednoduše vymazal ty komentáře, které se mu nelíbily. Tak jako tak, majitel blogu už asi smazal celý článek. Jeho jméno jsem rozmazala, protože mu nechci dělat ostudu.

Další screenshot je už vyloženě pro zasmátí. Já mám pochopení pro překlepy, sama nejsem neomylná, ale u tohohle jsem se musela smát:
Není v tom nic osobního, pouze se mi nelíbí korida s Y. To je zatím vše.

José Tomás - čekání na tragédii

18. října 2009 v 20:42 | RS |  Slavní matadoři
Čekání na tragedii

Portrét matadora Josého Tomáse Romána Martína

"Život bez býků není život."
José Tomás, 2007

Píše se o něm jako o bohu, světci, apoštolovi, mesiášovi, andělu, mučedníkovi, a veleknězi koridy. Experti jej srovnávají s největšími matadory historie Manoletem a Belmontem, verše o něm skládají fanoušci i známí písničkáři. Čím vyvolal zachmuřený, zamlklý matador bouři, která nutí politiky i noviny měnit strategii? Jeho kariéra je "čekáním na tragedii", odpovídají mnozí.
Celý článek pod perexem:

Pro Sabinu za podporu a povzbuzení

18. října 2009 v 18:24 | María |  Soutěže, diplomy a podobně
"Ahoj Marío, moc Ti děkuju za komentář na mém blogu. Reaguji se zpožděním, ale teď, když jsem si tvůj blog pročetla, opravdu mě zaujal. S tím, co tady píšeš nemůžu jinak, než souhlasit a oceňuji, že koridu bráníš proti útokům ignorantů, kteří ti tu zanechávají vzkazy.
Korida je nádhrná vzrušující podívaná, dlouholetá španělská tradice a přehlídka síly a odvahy!
Díky a jen tak dál!"

Tento komentář jsem objevila pod mým článkem 2. výročí blogu a moc mě potěšil. Pro tebe, Sabi, za povzbuzení:
sabina
Na Sabinin blog se můžete podívat ZDE. Vřele doporučuji.

Filmy o koridě: Krev a písek 3krát jinak

8. října 2009 v 15:39 | María |  Býčí zápasy v umění
První verze pochází z roku 1922 a jde o němý americký film. V roli matadora Gallarda si zahrál Rudolph Valentino, krásnou Doňu Sol ztvárnila Nita Naldi.Druhá verze, z roku 1941 z USA. Tu mám doma na DVD. Neviděla jsen sice ostatní verze, takže nemůžu objektivně posoudit, ale mě se moc líbí už proto, jak je kolorovaná. Hrají tu Tyrone Power, Linda Darnell a Rita Hayworth.


A další pěkná scénka. Já vždycky říkám, že umění matadora se dá přirovnat k tanci:


Poslední, španělsko - americká verze je z roku 1989 a z ukázek na YouTube mě nijak nenadchla, i když scény z arény jsou docela povedené.


A trailer na zmíněný film, který ně nenadchl už vůbec: