Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Červen 2010

Castellův triumf v Madridu - video

28. června 2010 v 15:31 | María |  Videa na YouTube a podobně
Madrid, 3. října 2009. Faena, za kterou získal Sebastián Castella dvě býčí uši a triumfální vynesení na ramenou branou slávy. Jeden z úspěchů, díky kterým si vysloužil Zlaté ucho.Z blogu o býčích zápasech se pomalu ale jistě stává blog Castellovy fanynky. Zatím sem sice nedávám jeho fotky s popisem "můj milášek", ale nemám k tomu daleko. Podívejte se na video a pochopíte proč. 

Sebastián Castella má Zlaté ucho, prestižní cenu rozhlasu

21. června 2010 v 8:57 | RS |  Zpravodajství
Franko-slovanský meč vládne Španělsku

Matador Sebastián Castella obdržel ve čtvrtek jednu z nejprestižnějších cen, jakou torero může získat: Zlaté ucho (Oreja de Oro) udělované každoročně nejlepšímu matadorovi sezony španělskou národní rozhlasovou stanicí RNE. Castella byl vyhlášen nejlepším matadorem sezony 2009.
Madrid, říjen 2009
            O udělení ceny, jejímž nositelem za rok 2008 je José Tomás, rozhodlo hlasováním 30 kritiků a spolupracovníků RNE. Pro udělení ceny matadorovi, jemuž se přezdívá také "galský meč", hlasovalo osmnáct z nich, o tři více, než kolik jich hlasovalo pro Castellova předchůdce Tomáse.
            Ředitel RNE Benigno Moreno prohlásil francouzsko-polského matadora "mužem své epochy" a vyzdvihl citovost a uměleckou hodnotu jako dvě nejvýraznější kvality Sebastiánova torea.
            Zvláštní cenu obdržel při téže příležitosti jako poděkování za celoživotní dílo Francisco Luis Esplá, jenž loni odešel na odpočinek.
Castellův triumf v Madridu, květen 2009
            "Triumfátorem sezony 2009" pro "pravidelnost triumfů v nejvýznamnějších arénách" byl Castella prohlášen už loni celošpanělským royalistickým deníkem ABC. Fenomenální úspěchy matadora se slovanskou krví vyjádřené počtem trofejí z prvotřídních španělských arén nebylo možné přehlédnout, avšak jako jediná česká média na ně poukázaly jen časopis TÝDEN a tento blog. (Čtěte také Sebastián Castella - mrazivý půvab)

Slovník býčích zápasů - R

9. června 2010 v 16:21 | María
R

recibiendo přijetím; způsob estocady, při níž nehybný matador zabíjí útočícího býka; naznačením pohybu vyprovokuje býka k útoku, ale nepohne se, rozvlněním mulety v levé ruce odvede výpad doprava dolů, a býka nechá naběhnout na meč v pravé ruce; pro mimořádnou nebezpečnost dnes r. prakticky nikdo nezabíjí; ze šp. recibir - přijmout
recibiendo

recorte odstřižení; skupina suertes, jejichž cílem je donutit býka k prudké změně směru, což jej vyčerpá a přiměje zarazit se na místě; r. vlastně odvede jeho kinetickou energii do země; zakončuje sérii jiných suertes; matador se pak může důstojně vzdálit a připravit si další sérii suertes; mezi nejužívanější r. s pláštěnkou patří rebolera či mediaverónica, s muletou pase de pecho
rebolera

Slovník býčích zápasů - Q

9. června 2010 v 16:00 | María |  Slovník býčích zápasů
Q

quite odvedení, odlákání; rozumí se býka od útoku na koně; q. provádí matador pověřený zabitím býka po prvním střetu býka s pikadorem pomocí série suertes s pláštěnkou; pokusí se učinit tak co nejpůsobivěji a nejumělečtěji; utrží-li býk více než jednu ránu kopím, následující q. provede matador, jenž bude zodpovědný za dalšího býka; q. je tedy jakási soutěž matadorů v dovednosti zacházení s pláštěnkou
quite

Děsivé zranění Julia Aparicia - roh mu projel krkem a ústy

2. června 2010 v 21:57 | María |  Zpravodajství
"Hrůznou podívanou zažili v pátek návštěvníci býčích zápasů v madriské aréně Las Ventas. Slavnému matadorovi Juliu Apariciovi býk vrazil roh do krku a prorazil mu spodní čelist.

neděle 21. května 2010, plaza de toros Las Ventas, Madrid

Půltunový býk jménem Opíparo nejdříve 41letého Aparicia povalil na zem, načež jej nabodl pravým rohem, který torerovi provrtal dolní čelist, jazyk a vyjel ústy ven.
Zápasníka ošetřili nejprve záchranáři na místě, v noci pak podstoupil šestihodinovou operaci, při níž mu chirurgové museli provést tracheotomii a následně rekonstruovat čelist, jazyk i horní patro" píší Novinky.

Aparicio těsně před zraněním
""Zůstává na jednotce intenzivní péče, je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný," prohlásil mluvčí madridské nemocnice.
"Měl neuvěřitelné štěstí. To, že všechny ostatní orgány zůstaly ušetřeny, hraničí se zázrakem," řekl podle agentury DPA lékař Máximo García Padrós. Rehabilitace pacienta podle něj bude velmi zdlouhavá.
Ke zranění došlo ve chvíli, kdy se matador chystal uštědřit mečem zvířeti poslední ránu."

Zdroj; pokud máte hodně silný žaludek, můžete se tam podívat na fotky:

Nyní má prý Aparicio nějaké potíže s dýcháním, brzy by však měl opustit jednotku intenzivní péče. (podle Burladera)


Sekvence fotografií nehody Opět varuji: jen pro silné žaludky!