Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Červenec 2010

Katalánští nacionalisté dosáhli svého: zákazu španělské koridy

30. července 2010 v 23:28 | RS |  Zpravodajství
Katalánie je od středy 28. července s konečnou platností prvním pevninským regionem Španělska, kde zákonodárci přijali zákon o úplném zákazu koridy. V parlamentu autonomie v Barceloně jej rok před regionálními volbami prosadili katalánští nacionalisté, kteří doufají ve vítězství v nadcházejících volbách. Jejich tažení proti býkům tak má mnohem více co do činění s protišpanělskými, autonomistickými, ne-li separatistickými tendencemi než se spornými postoji ochránců zvířecích práv.
Plaza de toros Monumental v Barceloně

Zákaz pořádat rituál vrcholící zabitím nespoutaného dospělého býka vstoupí v Katalánii v platnost za méně než půl druhého roku: od 1. ledna 2012 už budou v Katalánii zabíjena jen nesvobodná nedospělá dobytčata na jatkách. Pro zákaz hlasovalo 68 poslanců, 55 bylo proti, devět zákonodárců nehlasovalo.

"Věřím, že kdyby se ke koridě mohla vyjádřit samotná zvířata, prohlásila by, že raději budou statečnými býky než jatečným dobytkem," citoval deník El Mundo katalánskou expertku na koridu Elenu Montoyovou. "Býk, který je chován pro zápasy s torery, se dožije čtyř až šesti let, býček chovaný na maso nepřežije jeden rok."

Matador Serafín Marín (27), jenž z Katalánie pochází a který v roce 2002 přijal v barcelonské plaza de toros Monumental alternativu, čili debutoval zde v roli plnoprávného matadora, se na galerii pro hosty bezprostředně po hlasování neubránil slzám. "Tohle pro své syny nechci," prohlásil matador.
Serafín Marín hájí katalánské barvy v Madridu

Plaza de toros Monumental de Barcelona byla posledním stánkem koridy v Katalánii. Ve všech ostatních katalánských arénách už byla korida v posledních letech zakázána vyhláškami místních radnic, jež jsou jejich majiteli. Na Monumental, kde se v roce 2007 vrátil na písek arény věhlasný José Tomás a od té doby tam pravidelně s nebývalým úspěchem a za obrovského zájmu Katalánců vystupoval, se vyhláška nevztahovala, protože je v soukromých rukou. Zákon považující koridu za legální byl dosud vyhlášce městských radních nadřazen.

José Tomás v Barceloně

Zastánci koridy vidí v zákazu nebezpečný precedent pro kraje, v nichž korida nemá takovou tradici jako v Katalánii, v jejímž hlavním městě Barceloně kdysi otevíraly své brány tři býčí arény. Argumentují ale také finanční ztrátou: zákaz koridy v Katalánii podle nich bude stát 300 milionů eur.

Internetový portál Burladero věnovaný koridě vyzdobil ve středu svou hlavní stránku fotogaleriemi slavných historických i současných osobností - příznivců koridy ze světa umění, politiky i žurnalistiky, a také smuteční páskou, čímž vyjádřil postoj možná až poloviny Španělů. Podle statistik z posledních let se za příznivce koridy považuje asi třetina Španělů, stejný počet je proti koridě zaujat nepřátelsky, ostatním je korida lhostejná. Že by se ale korida neměla zakazovat, se domnívá zhruba polovina Španělů, a podle některých anket dokonce více než polovina.
smutek na Burladeru

Mé oblíbené české stránky

24. července 2010 v 18:54 | María
V tomto malém seznamu vám představím několik svých oblíbených stránek, které se tím či oním způsobem věnují býčím zápasům.


Skvělý blog se spoustou pěkných článků o všem, co se týká Španělska, především rady pro návštěvníky. Býčí zápasy tu mají celou rubriku napěchovanou články. Vřele doporučuji podívat se.

Já a moje Španělsko

Blog věnovaný autorovu pobytu ve Španělsku, zvláště městu Valencii. I na tomto blogu je pěkný Článek o býčích zápasech, za pozornost stojí i ostatní kapitoly autorova španělského života.

I autorka tohoto blogu má ráda Španělsko a skutečně tam žila. Jemu i corridě věnovala samostatné rubriky.

Přestože jsou tyto stránky nyní v mých oblíbených, časem hodlám blog přeorganizovat. Pro případ, že bych je vymazala z menu, zůstanou odkazy alespoň tady.

José Tomás na odpočinku, Aparicio už trénuje

23. července 2010 v 20:18 | María |  Zpravodajství
José tomás, o jehož zranění v mexickém městě Aguascalientes se můžete dočíst ZDE, se na radu lékařů rozhodl přerušit sezónu a přinejmenším letos už nevystupovat. Odpůrce koridy, kteří mu přáli vykrvácení, ovšem nepotěším. Už v květnu opustil nemocnici, s poraněnou nohou může normálně hýbat.
Video - José Tomás když opouštěl nemocnici:Julio Aparicio, který utržil děsivé zranění v květnu v Madridu (více ZDE) už trénuje.

Začátky všech věcí jsou malé

17. července 2010 v 18:04 | María |  Mé výtvory, PFka atd.
Právě jsem se na pár dní vrátila do svého rodného města. Tábor mě skvěle povzbudil, vy možná také nějaké to povzbuzení potřebujete, proto mám pro vás tento obrázek:
začátky
A ještě jednou to samé, tentokrát jako avatar:
začátky
Snad vám toto povzbuzení přijde vhod.

PS: Pár dní budu "online", než se zase vydám na prázdniny, takže na komentáře odpovídat mohu.

Po blogískovém způsobu: "oznam"

1. července 2010 v 20:18 | María |  "Oznamy", stavy, nálady a zamyšlení
Jedu na prázdniny, takže tu nejméně dva, alse spíš tři týdny nic nepřibude. Ani na komentáře nemůžu odpovídat. Přeju vám všem hezké prázdniny.

Autor obrazu: José Rueda