Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Květen 2011

Největší perly z diskusí 2

26. května 2011 v 10:26 | María |  Já vs. "ochránci" zvířat
Další nesmyslné tvrzení ukazuje, že ne všichni španělé jsou znalci býčích zápasů.
"Během doby se ale zápasy staly krutější a krutější."
Pablo de Lora

Omyl. Býčí zápasy se naopak za svou existenci velmi zcivilizovaly. Ještě do roku 1928 neměli koně žádné chrániče a pohled na vyhřezlá střeva byl tehdy běžnou záležitostí. To by dnes bylo nemyslitelné. Ani krátce po vyhlášení zákona o chráničích to neměli koně jednodušší. Chrániče, které se tehdy používaly nechránili koně před utrpením, ale jen diváky před pohledem na rozpáraná břicha. Teprve později se začay používat účinné silné chrániče a mohutní, speciálně cvičení koně. Nebývají zraněni ani tak často jako při dostizích.


Nahoře dobová pohlednice s koněm ve starém petu ( peto = chránič). Všimněte si, že peto je tenké jako deka a navíc vůbec nechrání nohy. Srovnejte se skupinou koní v moderním, silném petu na spodním obrázku.


Druhým nejdůležitějším bodem v polidštění koridy je vynález volapié, způsob zabití býka, kdy se matador sám rozeběhne a nečeká, jako v nyní téměř zapomenutém způsobu recibiendo, na útok býka. Před tímto objevem, jehož autorem je Costillares (vlastním jménem Joaquín Rodríguez, 1743 - 1800), se příliš vyčerpaným býkům napřed srpovitou čepelí přeřezaly podkolenní šlachy a bezmocné zvíře se potom podřízlo. Více o tomto tématu si můžete přečíst v knize Smrt odpoledne od Hemingwaye.


Další hrůzou, která dnes naštěstí vymizela jsou zápalné banderillas, které vybuchly na býkově hřbetě. Z arény zmizeli přibližně ve stejnou dobu, jako rozpáraní koně.Nakonec jeden pohled na dobu (naštěstí) dávno minulou: Býčí zápasy, jak je ztvárnil Goya ve své sérii Tauromaquia:


Colorizace dávno před internetem

26. května 2011 v 10:17 | María |  Moje sbírka
Možná si myslíte, že colorizace jsou fenoménem grafických editorů a blogísků. Ne tak docela. Kolorování ve své době nahrazovalo barevnou fotografii. Více se můžete dočíst ZDE.