Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Odtažení býka z arény – potupa, nebo čest?

31. října 2012 v 21:37 | María |  Různé
Býk je v býčích zápasech zabit. Co se s ním děje dál? Mrtvého býka odtáhne nazdobené spřežení mul nebo koní s rolničkami ze samotné arény do arénního řeznictví, kde je stažen a rozbourán. Maso poté jde do řeznických krámů - prodává se pod označením "carne de lidia" - a restaurací. Jednou z mnoha otázek je, jestli je ono odtažení býka potupné, jak říkají odpůrci koridy, nebo naopak důstojné.


Pokud jde o odpůrce koridy, odsuzují býčí zápasy jako takové, navíc často z mylného přesvědčení, že se lidé na koridě baví utrpením zvířete. Z takového úhlu pohledu může kterákoliv část býčích zápsasů jen těžko působit důstojně. Prostě pohled "býčí zápasy jsou špatné = všechno je na býčích zápasech špatné".

Na druhou stranu, když býk bojoval statečně, lidé mu při odtahu tleskají. Prezident koridy také může dát pokyn, aby s dobrým býkem opsalo spřežení čestné kolo kolem arény. Lidé pak vzdávají býku i hold vestoje.

Zajímavý názor vyjádřil ve svém článku o koridě na stránkách Španělština zdarma Marek Vondruška:

"Je nutno podotknout, že býci chovaní pro koridu mají plnohodnotný život. Jsou vybíráni jako mláďata a pečuje se o ně s úctou. Se stejnou úctou (pro někoho to může být pohoršení) je býk z koridy odtažen - spřežením. Tento jev je projevem úcty k býku, nikoli opak."

A já k tomu říkám: Jakým jiným způsobem by měli dostat mrtvého býka z arény, když ne pomocí spřežení? Odtáhnout ho traktorem? Asi ne, nebylo by to ani o píď důstojnější, spíš naopak, a zastánci tradice by to asi nerozdýchali. Dát ho do rakve a odnést na ramenou, nebo třeba jen vyzvednout na vůz? Parodie na lidský pohřeb by se z toho taky stát neměla, navíc nést na ramenou půl tuny plus truhlu není maličkost. Nebo by ho měli lidé odtáhnout na provaze? Je to práce i pro pár silných mul, tak kolik by muselo táhnout lidí? A nestala by se z toho fraška? Pokud vás napadá nějaký jiný způsob, napište.
 


Komentáře

1 Luca. | Web | 15. listopadu 2012 v 20:22 | Reagovat

Koridu vůbec nemám ráda. Je mi líto těch býků, proč se tohle vůbec dělá? K býčkům mám respekt, jsou to taky jenom zvířata, co si zaslouží žít ;-)

2 María | Web | 15. listopadu 2012 v 21:39 | Reagovat

[1]: To chápu. Řekla bych ale, že korida je mimo jiné právě i vyjádřením respektu k býkům. Koneckonců před koridou žijí o dost déle a v o dost lepších podmínkách než většina jiných hospodářských zvířat a zemřou způsobem, který je o dost podobnější tomu v přírodě než porážka na jatkách.

3 Luca. | Web | 16. listopadu 2012 v 15:15 | Reagovat

[2]: Tak jasně, ale já se o koridu třeba vůbec nezajímám a ty jsi v ní profík. :) A ani nevím, jaký je rozdíl mezi chovem býků na koridu a mezi chovem hospodářským. Nebudu se tím zabývat, ale stejně bych je nechala všechny naživu.

4 María | Web | 16. listopadu 2012 v 22:20 | Reagovat

[3]: Já žádný velký profík nejsem :-)
Hospodářská zvířata, rozhodně ne všechna, ale významná část, žijí celý život ve velkochovech, na velmi malém prostoru. Arénní býci ale potřebují dostatek pohybu, takže žijí třeba takto: http://www.youtube.com/watch?v=Lp2cVe7unv4
A ještě jedno video, rozhodně ne nestranné, ale stručné a výstižné: http://www.youtube.com/watch?v=qo7Zt67pA9I&feature=related

5 Karol | E-mail | 12. listopadu 2015 v 23:18 | Reagovat

Býčí zápasy jsou vrcholem hnusu a týrání zvířat...lidé, co tomu fandí a ještě to obhajují, musí mít mentální poruchu. Býk trpí při zápase velkými bolestmi ( aby taky ne, když je do něj zabodáno několik  mečů) a býk ve většině případech dostane do očí vazelínu. Jediné, co mi přijde jako důstojné ukončení zápasu, je vítěství býka. A mála úvaha na závěr: Když vyhraje matador, je to šampion, když vyhraje býk, je zabit...to mi nepřijde fér.Žádné odnošení býka nemůže být důstojné, když se jedná o takovou nechutnou šaškárnu!

6 María | Web | 13. listopadu 2015 v 14:45 | Reagovat

[5]: Přijde mi, že soudy nad mentálním stavem milionů lidí vynášíš poněkud zbrkle. Když pominu Hemingwaye, Goyu, Picassa a další provařená jména, zařadila jsi mezi duševně choré jedince obhajující "týrání zvířat" mimo jiné autory těchto citátů:

"Korida je poklad španělské poetiky a životaschopnosti. Zdá se, že je neuvěřitelně promarněný španělskými spisovateli a umělci... Věřím, že korida je ten nejkultivovanější svátek, který v dnešním světě je."
Federico García Lorca

"Býčí zápasy samozřejmě nejsou sport. Jsou tragédií ve třech dějstvích. Jejími hrdiny jsou ta vznešená stvoření, jež ono odpoledne čeká smrt."
Orson Welles

"Poprvé v životě jsem viděl rytířství... se zbraní v ruce, tváří v tvář smrti, s nasazením života pro čest hry. Lidi, nemohu si pomoci: něco na tom je; něco velikého a krásného."
Karel Čapek (Toho jen napůl. Na koridu by podle vlastních slov šel podruhé jedině, kdyby tam byl dokonalý matador.)

S tím, že vítězství býka je ten nejlepší konec, souhlasím, i když probíhá jinak, než by člověk čekal, totiž takhle: http://corridadetoros.blog.cz/1209/zbabely-byk-statecny-byk-a-jose-tomas

Vazelína v očích? Oni tomu lidi stále věří? Býci s vadou zraku jsou postrachem torerů, jednoduše proto, že mohou přehlédnout důležitý pohyb mulety. Tak proč by jim úmyslně zhoršoval vidění kdokoliv kromě těch, kteří se radují nad zraněnými lidmi. Nehledě k tomu, jak obtížně proveditelný (a k tomu nelegální) by takový zákrok byl.

Zbytek je samozřejmě věc názoru.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama