Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Září 2013

Jezdecká korida

11. září 2013 v 14:08 | María |  Corrida - info
Kromě klasické koridy se ve Španělsku pořádá i tzv. corrida de rejones, jezdecké býčí zápasy, které se zachovaly z doby před vynalezením pěší koridy. Vystupují při nich rejoneadores, jezdci na andaluských, lusitánských nebo arabských koních oblečení jako barokní šlechtici nebo andaluští honáci dobytka.


Stejně jako klasická korida je rozdělená na tři části. V první zabodává jezdec do býkova hřbetu jedno nebo dvě kopí, ve druhé tři páry banderillas. Paralelu k matadorově práci s muletou ve třetí části tvoří zapichování krátkých banderillas. Nakonec rejoneador zabije býka kopím z koně, případně pomocí meče a mulety ze země.
Na každou část koridy má rejoneador jiného, perfektně vycvičeného koně, jednak proto, že vystoupení je pro koně velmi náročné, a také proto, že se každý hodí na něco jiného.

Portugalská korida probíhá podobně, při ní ale není dovoleno zabít býka v aréně a závěr představení tvoří vystoupení skupiny forcados, kteří se snaží býka chytit a na okanžik znehybnit.
Mezi nejslavnější rejoneadores současnosti patří Pablo Hermoso de Mendoza, Diego Ventura, Joao Moura "Hijo", Noelia Mota, Fermín Bohorquez, Andy Cartagena a Leonardo Hernández.