Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Listopad 2013

Býk Ferdinand

25. listopadu 2013 v 17:41 | María |  Býčí zápasy v umění
"Býk Ferdinand po celý svůj život sní pouze o svém klidu a ležení v trávě. Jednoho dne si ovšem neopatrně lehne na čmeláka a splaší se. Jeho smůla je dvojnásobná, protože tuhle událost uvidí hledači býků do corridy. Ferdinand je tak uchvátí, že jej okamžitě odvezou do corridy." CSFD


Animovná pohádka Býk Ferdinad od Walta Disneyho vznikla v roce 1938 podle knihy The Story of Ferdinand, kterou o dva roky dříve napsal americký spisovate Munro Leaf. Kniha vzbudila díky svému pacifistickému vyznění ohlas i kritiku. Ve Španělsku ji zakázali, v nacistickém Německu dokonce pálili.
Animovaný Ferdinand se proslavil po celém světě a dokonce získal Oskara jako nejlepší animovaný krátký film.

"Málokdy se stane, že by do arényvstoupil toro domestico, sentimentální býk Ferdinand, kterého zvěčnil Walt Disney ve svém kresleném filmu. To se pak rozpoutá bouře v hledišti: "Otro tóro, otro tóro," skandujeme všichni, až se objeví býk bojovný." píše v knize La Corrida Zdeněk Přibyl, který ve španělské občanské válce bojoval jako dobrovolník na straně republikánů.

O tom, jak dopadl pokus o koridu s českým býčkem Ferdou se dočtete v článku Nakladatelství Sanch Jak mě vyřídil býk.

Stěžovat si na téma týdne je hřích

22. listopadu 2013 v 13:46 | María |  Dění na Blog.cz
Prý je to špatné, zbytečné, trapné, nikoho to nezajímá a pisatel tím zabíjí fantazii a kreativitu.

To alespoň tvrdí skupina blogerů, kterým budu v článku říkat témisté (s trémisty nemjí nic společného, leda snad, kdybyste je od jejich počítačů odtáhli na jeviště). Ještě by šlo označení theme nazi, ale to je na můj vkus takové moc anglické Usmívající seA co si tedy témisté myslí o tom, když si stěžujete, že je hloupé téma týdne? Vezmu to bod po bodu.

Je to, zdá se, z nějakého důvodu špatné. Člověk se má přesně držet zadaného tématu ... slohové práce.

Zbytečné? Když autor vyjádří svůj názor, tak to nikdy není úplně zbytečné. Když se to tak vezme, nejsou bezduché, narychlo sesmolené a z Wikipedie postahované článečky, které čtenáři nedají nic jiného, než pocit marnosti, mnohem zbytečnější? Viz další bod:

Trapné, hloupé, případně je takový článek rovnou debilní. Mimochodem, to platí i pro situaci, když si člověk nestěžuje přímo na zadané téma, ale na průměrnou úroveň vznikajíchích článků.

A koho to zajímá, že téma týdne je na nic? Podle mě by to mělo zajímat třeba toho, kdo ta témata vymýšlí. Taková zpětná vazba. Kdyby fungovala, možná máme inteligentnější témata týdne. Pak to zajímá hlavně blogery kteří mají na zadané téma podobný názor, například, že zadávající měl slabou chvilku, a vyjádří svůj souhlas. A nakonec paradoxně právě témisty, kteří takový článek, až je hrozně nudí, ochotně okomentují.

Zabitá fantazie a kreativita? A to proboha jak? Tím, že takovém článku uzrovna není báseň nebo umělecká fotografie?

Nejvíc mě ale dostal komentář, který ne přesně těmito slovy, ale zcela jasně říkal: "Když se nechceš vyjadřovat, tak se nevyjadřuj!" Tak nevím, kdo píše zbytečné věci. Když prohlásím, že se k něčemu raději nebudu vyjadřovat, tak tím přece dám svůj názor najevo mnohem jasněji, než snahou převyprávět informace z Wiki.A co jsem vlastně chtěla říci? Jen to, že pro mě je důležitá svoboda vyjádření, vlastní názor a aspoň trocha originality, a že ty tři věci jdou ruku v ruce.A trochu na jiné téma:
Také vám tak chybí tema.blog.cz? Nejen, že jsme tam mohli hlasovat pro inteligentní téma týdne, které sice nevyhovovalo každému, to je nemožné, ale vybrali si ho sami blogeři. Kromě toho jsme si mohli každý týden přečíst výběr nejlepších článků, což byl podle mě skvělý způsob, jak zviditelnit kvalitní blogy, a pobavit se nad hlody. Jsem pro to, stránku znovu zprovoznit, a pokud nebude podmínkou mít uznávaný autorský blog, tak se hlásím do služby!

K napsání článku mě inspirovala diskuze na blogu Můj život, moje sny.PS: Neberte tenhle článek moc vážně a už vůbec ne doslova, napsal ho zuřivý antitémista Usmívající se

Kontrast

19. listopadu 2013 v 22:03 | María |  Býčí zápasy v umění
Stačí dvě kontrastní barvy na černém pozadí. Výsledek je působivý:


Autor obrazu: REMY J. LÓPEZ, zdro:j SI AL ARTE DE LA TAUROMAQUIA

Kabát - Corrida

18. listopadu 2013 v 18:12 | María |  Býčí zápasy v umění
Když se řekne korida, hodně lidí si vzpomene právě na slavnou písničku od Kabátů a stejnojmenné album, které vyšlo v roce 2006. Přestože sama stejkem neporhdnu, natož koridou, uznávám, že má opravdu říz.


Text:

Veškerý slasti pozemský
skryl ďábel v zemi Španělský
kde vítr hladí po tváři a kastaněty zní
kde víno tebou proteče
jak voda dobrý člověče
no vida corrida tě taky rozpálí
holky jak růže a řemeny z kůže
každej si dělá co chce a může
a noci horký noci ti vaří v žilách krev

Sangrije Mañána vod rána do rána
jedna jak druhá by chtěla bejt provdána
za mě, ale hlavně víno ženy zpěv

Na vlnách slunce zářící
v Madridu zpívaj slavíci*

Ref.: Cerveza rock'n'roll corrida Español
nandej mi to señorito por favor
cerveza rock'n'roll corrida Español
Teplý tóny mají zvony v Castelon

Víno stáčí Sancho Panza jedno slovo stačí
a jdem slavit to nás bavit!!
V tom jsme sakra dobrej tým
divadlo končí tou jedinou ranou
my za všechny bejky tu držíme minutu ticha
stejky stranou!!
toreadore co s tím

Na vlnách slunce zářící
v Madridu zpívaj slavíci

3x Ref.: Cerveza rock'n'roll corrida Español
nandej mi to señorito por favor
cerveza rock'n'roll corrida Español
Teplý tóny mají zvony v Castelon


* a tady jsou ti slavíci: Slavíci z Madridu, Waldemar Matuška ve filmu Píseň pro Rudolfa III.

Blogerův povzdech č.3 - Bez práce nejsou koláče

15. listopadu 2013 v 19:07 | María |  "Oznamy", stavy, nálady a zamyšlení
... ani návštěvnost. Ne, že by mi šlo o čísílka na počítadle, ale jsem ráda, když si lidé přečtou a ideálně zareagují na to, co píšu. Dává to blogu smysl.

Ve svém předchozím blogerském povzdechu (Všichni už jsou v Mexiku) jsem si stěžovala, jak blogová komunita div nevymřela a že všichni už jsou na Facebooku, proti kterému jsem tehdy byla vysloveně zaujatá.

Když jsem se pak konečně chytila do "sociální sítě" (Sakra, dostali mě!), slibovala jsem si, jak propojím blog s účtem na Facebooku, budu odkazovat na nové články a jak se mi návštěvníci jen pohrnou. Snad by to fungovalo, jenže to bych nějaké nové články musela napsat.

Student Falling Asleep While Cramming

To nejsem já. Zatím (zdroj obrázku ZDE)

Ne, že bych psát na blog nestíhala, nebo se snad přestala zajímat o koridu. Kvůli hloupému perfekcionismu jsem se styděla dát na blog jakýkoliv článek, který jsem nepovažovala za provotřídní, ať už byl příliš krátký, převzatý nebo kostrbatě přeložený.
Řešení je jednoduché, budu sem dávat všechno. Pokud budete mít výhrady, ozvěte se, a pokusím se to napravit.