Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Leden 2014

Picassovo první dílo

31. ledna 2014 v 22:23 | María |  Býčí zápasy v umění
Býčí zápasy fascinovaly Pabla Picassa po celý život a insirovaly ho k vytvoření celé řady kreseb a obrazů, série Tauromaquia i k navržení kostýmu pro matadora Luise Miguela Dominguína, se kterým se přátelil. (Více v článcích Vliv slavných umělců na módu toreros a Umění a smrt odpoledne )
Možná ale překvapí, že s býčími zápasy je spojené už jeho první dílo, olej s názvem Pequeño picador amarillo (Malý žlutý pikador), který namaloval po zhlédnutí koridy v osmi letech.Býci v zimě

31. ledna 2014 v 21:24 | María |  Corrida - info
Arénní býci zůstávají celoročně na pastvinách a za svůj život zažijí několik zim, které mohou být na náhorních plošinách španělska neobvykle drsné. Během první z nich se narodili. Chovné krávy se připouštějí na jaře a jsou březí devět měsíců, telata se tedy rodí v zimě. I březí krávy se nechávají po celý rok venku a porod na rozdíl od některých přešlechtěných plemen zvládají samy, bez pomoci veterináře. Stejně by se k nim asi neodvážil přiblížit. Přes zimu se telata živí mlékem, na jaře přecházejí na čerstvou trávu.
Létající býk Pajarito. Od jeho skoku mezi diváky uběhlo osm let

30. ledna 2014 v 17:34 | María |  Zpravodajství
Před osmi lety přeskočil býk jménem Pajarito barreru a zranil několik diváků. Video z této události obletělo svět a Pajarito se tak stal pravděpodobně nejslavnějím mexickým býkem.

pajarito ve skoku

Pajarito v okamžiku skoku; zdroj obrázku: ciudadtaurina.wordpress.com


29. ledna 2006 přeletěl barreru a zranil několik diváků v Plaza Monumental de México býk s přiléhavým jménem Pajarito (ptáček) a stal se rázem slavným. Nikoli proto, že nabodl na roh a odeslal do nemocnice jistou důchodkyni (není známo, jaké následky úraz měl), nýbrž proto, že z události se podařilo pořídit do té doby nejdokonalejší obrazový záznam, který pak odvysílaly televize na celém světě.Více se dočtete v článku Skoky býků přes barerru

Osud katalánských arén

16. ledna 2014 v 8:28 | María |  Corrida - info
Býčí zápasy se jakožto symbol Španělska v Katalánsku potýkaly s čím dál větší kritikou a v roce 2010 byly na celém území Katalánska zakázány. Většina katalánských arén byla opuštěna a stržena ještě před zákazem koridy. Zde jsou zbývající:

Las Arenas, Barcelona
Aréna v neomudéjarském stylu, vybudovaná v roce 1900 stojí přímo u náměstí Plaza de Espaňa. Poslední korida se tu konala v roce 1977, od té doby se býčí zápasy pořádaly pouze v novější plaza de toros Monumental a Las Arenas chátrala.
V nedávné době začala její přestavba, jejíž hlavní podmínkou bylo zachovat zdobnou fasádu. Nyní je z arény obchodní a kulturní centrum.
Oficiální stránky centra Las Arenas: Centro Comercial Arenas de Barcelona


Olot
Aréna ve městě Olot, postavená v roce 1859 z vulkanické horniny, je nejstarší v Katalánsku a je zapsána jako kulturní památka. Korida se tu nekoná od roku 2005, ale correbous, tradiční kratochvíle, při které jsou býci vypouštěni do arény mezi dobrovolníky, se pořádá stále.


Tarragona
Tarragonská aréna byla postavena v roce 1883 jako kopie staré Madridské arény. Korida se tu pořádala až do roku 2006, kdy bylo potřeba arénu zrekonstruovat. K původní stavbě přibyla futuristická střecha, v roce 2010 ale byla korida na území Katalánska zakázána a býci se tak do Tarragony už nevrátili.
"Už jí ani neříkáme plaza de toros. Nyní je to Tarraco Arena," vysvětluje předseda městského zastupitelstva, Josep Poblet. V současnosti se zde konají koncerty, sportovní akce a především soutěže ve stavění lidských pyramid zvaných castellers.


Figueres
Šestihranná aréna ve Figueres byla postavena v roce 1886 a měla kapacitu 1500 lidí. Později, v roce 1894 byla zvětšena a vešlo se do ní až 8000 návštěvníků. 12. srpna 1961 se tu konala korida na počest místního rodáka, Salvadora Dalího. Poslední býčí zápasy se zde pořádaly v roce 1989. Město sice plánuje přestavbu arény na sportovní centrum, v současnosti ale aréna chátrá.


Monumental, Barcelona
Poslední aréna v Katalánsku, kde se pořádaly býčí zápasy. Padlo mnoho návrhů na její další využití, například obchodní dům, sportovní a koncertní hala, ekocentrum a dokonce mešita, která by měla být třetí největší na světě (více v článku Změní se býčí aréna v mešitu? Barcelona jedná s Katarem), ale protože aréna je soukromým vlastnictvím, záleží vše na rozhodnutí rodiny Balañá.


Zdroje obrázků a informací:

EDIT 5.6. 2017: Z důvodů velkého množství spamu byla diskuse uzavřena.

Změní se býčí aréna v mešitu? Barcelona jedná s Katarem

13. ledna 2014 v 13:09 | María |  Zpravodajství
Městská rada Barcelony jedná s Katarem o přeměně býčí arény v mešitu.


Plaza de toros Monumental, poslední aréna v Katalánsku, kde se pořádaly býčí zápasy; zdroj obrázku: elpais.com

Jak oznámil Gerard Bellalta, předseda strany Partit Espanyol de Catalunya, Barcelonská radnice jedná s emírem z Kataru a z jedním z nejbohatších mužů na světě, šejkem Taminem bin Hamadem al Zani o přeměně arény Monumental v mešitu, která má být třetí největší na světě. Projekt přestavby počítá s modlitebním sálem pro čtyřicet tisíc věřících, venkovním prostranstvím, kam se má vejít dalších osmdestát tisíc lidí a minaratem, který má být s výškou 300 metrů nejvyšší na světě.

Barcelonská aréna, ve které se v roce 2011 konala poslední korida v Katalánsku (více se dozvíte v článcích Katalánští nacionalisté dosáhli svého: zákazu španělské koridy a Sbohem Barcelono! Poslední korida v Katalánsku), je však soukromá a vše tak zavisí na rozhodnutí majitelů, rodině Balañá.

Býčí zápasy - co si lidé myslí, že chci vidět

10. ledna 2014 v 14:28 | María |  "Oznamy", stavy, nálady a zamyšlení
Internetová meme mi nikdy k srdci příliš nepřirostla, ale tohle je výstižné:


Překlad:

Tauromachie (býčí zápasy)

Co si lidé myslí, že chci vidět

Co chci ve skutečnosti pozorovat, o čem chci rozjímat (Ach ta španělština, takhle je to s ní pořád, viz Jedno slovíčko a kolik jse s ním problémů)


Zdroj obrázku: LIBERTAD TORERA

Utrerské děti smějí na koridu

9. ledna 2014 v 19:45 | María |  Zpravodajství
Děti mladší sedmi let opět smějí v andaluském městě Utrera navštěvovat býčí zápasy. Městská vyhláška z minulého roku, která zakazovala mladším 7 let návštěvu býčích zápasů, byla po mohutných protestech změněna.


Manifestace proti zákazu, které se kromě stovek místních zůčastnily i osobnosti světa koridy. Na snímku Morante de la Puebla a Juan José Padilla. Zdroj obrázku: ABCdesevilla.es

Proti zákazu se zvedla mohutná vlna odporu. Utrerská mládež založila spolek na podporu koridy a během několika dnů se jim podařilo prodat přes tisíc náramků s heslem "Utrera - kolébka arénních býků". Právě u tohoto města totiž začal chov nejvýznamějších plemen arénních býků. Text výstavy Korida - býčí zápasy ve sbírce Marie Králové říká: "Panuje shoda v tom, že většina španělských chovů pochází z rodů Vázquez, Vistahermosa a Cabrera, které byly založeny v osmnáctém století třemi šlechtickými chovateli jižně od Sevilly u města Utrera."


Nová utrerská aréna, otevřená v roce 2010; zdroj obrázku: mitaurored.com

Představitelé města schválili definitivní verzi sporné vyhlášky o ochraně zvířat, ze které byl zákaz vyškrtnut. 9. února bude vyhláška schválena městským plénem.

Největší perly z diskusí 3

7. ledna 2014 v 10:43 | María |  Já vs. "ochránci" zvířat
Tentokrát rovnou dvě vskutku bizarní tvrzení odpůrců koridy:

"Když náhodou býk zabije torera, zabijí nejen býka, ale i celou jeho rodinu ...takhle prý vyhladí "zlo" ..."
Jenom další z celé řady dezinformací a pomluv. Býk, který zabije torera, není považovaný za zlo. Někteří z těchto býků byli sice váhaví, nevypočitatelní, nebo jinak problémoví, od matadora se ale očekává, že si i s takovými býky poradí. Když už se stane nějaká nehoda, pak lidé vědí, že to nebyla býkova vina. Matador si za to, ošklivě řečeno, může sám, protože udělá chybu, neodhadne dobře býka, má rodinné, finanční nebo jiné problémy, kvůli kterým není zcela soustředěný, nechá se publikem, které od něj požaduje nemožné, dohnat k nepřiměřenému riskování, nebo má prostě smůlu.
Zabít rodinu by znamenalo zabít nejen chovnou krávu, která prokázala při cvičných zápasech tak dobré bojové vlastnosti (statečnost, vytrvalost, schopnost nechat se ovládat látkou, přímočarost při útoku), že byla zařazena do chovu, ale i plemenného býka, který má přinejmenším stejně dobré vlastnosti, jako zmíněná kráva, a který by mohl být otcem dalších desítek dobrých arénních býků. Jeho zabití by mohlo chovatele zruinovat. A to ani nepočítám s možností, že by se zabíjeli i býkovi sourozenci. Na průměrném ranči bývá kolem čtyř plemenných býků, každý se stádem cca 50 krav. A vybít čtvrtinu ranče jen proto, že s jedním býkem měl jeho matador smůlu, je naprostý nesmysl.
Navíc býk, který zabije torera tím většinou sebe i svůj chov neobyčejně proslaví. Příkladem může být legendární chov Miura, z něhož pochází hned několik takových býků.


miurští býci při encierru v Pamploně, zdroj: sanfermin.com

"...Pak mi uniká, proč si slavnej torero stěžuje, že mu bejk vytáhl trubky z břicha."
Jenže on si nestěžuje. Když pominu, jaká odporná vyjádření jsou schopní odpůrci koridy použít (Nebo snad býk torerovi šetrně vyoperoval kovové trubky, které se mu do břicha dostaly při autonehodě? Jenže proč by si v tom případě měl torero stěžovat?), musel si dotyčný vytvořit, snad z nějaké reportáže, mylný dojem, že si torerové stěžují, když přijdou k úhoně. Naopak, zvládají to o dost lépe, než většina ostatních lidí. Zotavují se až nepřirozeně rychle a vracejí se do arény, tak rychle, jak jen mohou. Julio Aparicio, který se svým děsivým zraněním dostal i do českých médií, ještě nemohl ani mluvit, když oznámil, že hodlá znovu zápasit. (více v článku Děsivé zranění Julia Aparicia - roh mu projel krkem a ústy a komentářích pod ním). Jak se na své zranění dívá Juan José Padilla, první jednooký matador v dějinách si přečtěte v článku Býk je můj spojenec - Juan José Padilla v rozhovoru pro Spiegel.
Na nejdramatičtější momenty sezón 2010 až 2012, při kterých projevili matadoři přímo býčí statečnost, odhodlání a nezdolnost si přečtěte v článcích Krvavé účty - bilance letošní sezóny a Krvavé účty II.


Juan José Padilla v Pamploně. O oko přišel právě při zapichování banderillas. Zdroj: elcomercio.com

Písečný démon

6. ledna 2014 v 19:29 | María |  Obrázky
Plavý býk z chovu Prieto de la Cal, který se v žáru letního slunce snaží zbavit vedra a much. Přestože typická barva arénních býků je černá, pro vážený andaluský chov Prieto de la Cal jsou charakterističtí světlí býci.
Cartagena má po čtyřech letech býčí zápasy

5. ledna 2014 v 22:09 | María |  Zpravodajství
Kolumbijské město Cartagena de Indias po čtyřech letech otevřelo brány své býčí arény. Více než deset tisíc fanoušků sledovalo koridu v goyovském stylu (více o těchto akcích v článku Vliv slavných umělců na módu toreros), při které vystoupili Sebastián Castella (Sebastián Castella - mrazivý půvab), kolumbijský matador Luis Bolívar a rejoneador Andrés Chica s býky z chovu El Capiro.
Andrés Chica prožil při druhém býku hrozivou nehodu, při které jeho kůň uklouzl a býk koně a poté i jezdce nabral, oba ale vyvázli bez zranění.


Publikum bylo výkonem matadorů nadšené. Andrés Chica získal dvě uši, Sebastián Castella tři a Luis Bolívar dokonce čtyři.

Video z koridy:
Korida - nehynoucí inspirace

5. ledna 2014 v 17:38 | María |  Býčí zápasy v umění
Vlivu, který měla a má korida na slavné umělce všech oborů, jsme se na blogu věnovali několikrát, nejpodrobněji pravděpodobně v článku Umění a smrt odpoledne. Tentokrát ale nechci mluvit o Hemingwayovi, Picassovi, ani žádném s dalších velikánů spojených s koridou. Článek chci věnovat současným umělcům, kteří prezentují svá díla na portálu Deviantart. Ne snad, že by se tato stránka stala baštou příznivců koridy. Naopak, lidé, kteří ztvární býčí zápasy ve svých dílech, často čelí vysloveně hysterické kritice. Přesto je zřejmé, že pro umělce po celém světě zůstává korida nehynoucí inspirací.


A tady už je můj výběr nejzajímavějších děl inspirovaných koridou. Pro zdroj a plné rozlišení obrázku klikněte na odkaz pod obrázkem.

1. Corrida - Dangerous Opponent
Autorem je profesionální malíř Leonid Afremov, jehož obrazy jsou typické širokými tahy štětce a zářivými, sytými barvami. Namaloval několik obrazů s motivem koridy, doporučuju ale prohlédnout si celou jeho rozsáhlou galerii.
2. - Arena Hispanica
Na Deviantartu je mnoho krásných fotografií bčích zápasů i arén a tato, kontrast světla a stínu ve starobylé býčí aréně v Rondě, je podle mě jedna z nejpůsobivějších.
3. - Tercios
Obraz Tercios byl vytvořen pomocí vodových barev a kávových filtrů, které posloužily jako šablony. Podívejte se i na další obrazy ze série, vytvořené touto technikou.
4. - Corrida
Kresba křídami Corrida na mě zapůsobila svou kouzelnou "retro" atmosférou a jemnými okrovými odstíny. Příjemně tak kontrastuje se sytými barvami ostatních obrazů a fotografií.
5. - Bullfighter
V protikladu k předchozí kresbě stojí výrazný, minimalistický design inspirovaný starým plakátem zvoucím na koridu v Seville.
6. - Bullfight
Další nečekaný objev mezi moderní fotografií a počítačovou grafikou Deviantartu - linoryt starověké arény v jihofrancouzkém Nimes, řešený formou triptychu.
7. - Torero and Toro
A na závěr něco úplně jiného - trojrozměrné umění, přesněji řečeno skulptura býka a matadora vytvořená z tenkých barevných drátů.Všechno nejlepší!

4. ledna 2014 v 20:42 | María |  Zpravodajství
3. ledna oslavil své 32. narozeniny José María Manzanares, jeden z nejlepších matadorů současnosti, mimořádný mimo jiné tím, že jako jediný zabíjí býky nesmírně nebezpečným způsobem recibiendo (viz článek Manzanares má Zlaté ucho 2011 aneb Znovuzrození zabíječe).


José María Manzanares, zdroj fotografie: Información

José patří ke slavné dynastii toreros - jeho dědeček a otec byli rovněž matadoři, mladší bratr Manuel vystupuje jako rejoneador a patří k vycházejícím hvězdám jezdecké koridy.


José María Manzanares mladší, vzadu jeho otec stejného jména, zakladatel dynastie Pepe Manzanares a v honáckém kroji Manuel Manzanares, 22.6.2013, Alicante, zdroj fotografie: Fallece Pepe Manzanares, el fundador de la dinastía Manzanares

Nedávno měla narozeniny další mimořádná osobnost koridy, stejně jako Manzanares rodák z Alicante: Paco Cano, zvaný Canito, pravděpodobně nejslavnější fotograf býčích zápasů, oslavil 18. prosince neuvěřitelných 101 let.
Zachytil například tragickou koridu v Linares roku 1947, při které byl smrtelně zraněn legendární Manolete.Jak dynastii Manzanares, tak slavného fotografa jsem měla tu čest vidět na vlastní oči v Alicante v červnu 2013.