Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Osud katalánských arén

16. ledna 2014 v 8:28 | María |  Corrida - info
Býčí zápasy se jakožto symbol Španělska v Katalánsku potýkaly s čím dál větší kritikou a v roce 2010 byly na celém území Katalánska zakázány. Většina katalánských arén byla opuštěna a stržena ještě před zákazem koridy. Zde jsou zbývající:

Las Arenas, Barcelona
Aréna v neomudéjarském stylu, vybudovaná v roce 1900 stojí přímo u náměstí Plaza de Espaňa. Poslední korida se tu konala v roce 1977, od té doby se býčí zápasy pořádaly pouze v novější plaza de toros Monumental a Las Arenas chátrala.
V nedávné době začala její přestavba, jejíž hlavní podmínkou bylo zachovat zdobnou fasádu. Nyní je z arény obchodní a kulturní centrum.
Oficiální stránky centra Las Arenas: Centro Comercial Arenas de Barcelona


Olot
Aréna ve městě Olot, postavená v roce 1859 z vulkanické horniny, je nejstarší v Katalánsku a je zapsána jako kulturní památka. Korida se tu nekoná od roku 2005, ale correbous, tradiční kratochvíle, při které jsou býci vypouštěni do arény mezi dobrovolníky, se pořádá stále.


Tarragona
Tarragonská aréna byla postavena v roce 1883 jako kopie staré Madridské arény. Korida se tu pořádala až do roku 2006, kdy bylo potřeba arénu zrekonstruovat. K původní stavbě přibyla futuristická střecha, v roce 2010 ale byla korida na území Katalánska zakázána a býci se tak do Tarragony už nevrátili.
"Už jí ani neříkáme plaza de toros. Nyní je to Tarraco Arena," vysvětluje předseda městského zastupitelstva, Josep Poblet. V současnosti se zde konají koncerty, sportovní akce a především soutěže ve stavění lidských pyramid zvaných castellers.


Figueres
Šestihranná aréna ve Figueres byla postavena v roce 1886 a měla kapacitu 1500 lidí. Později, v roce 1894 byla zvětšena a vešlo se do ní až 8000 návštěvníků. 12. srpna 1961 se tu konala korida na počest místního rodáka, Salvadora Dalího. Poslední býčí zápasy se zde pořádaly v roce 1989. Město sice plánuje přestavbu arény na sportovní centrum, v současnosti ale aréna chátrá.


Monumental, Barcelona
Poslední aréna v Katalánsku, kde se pořádaly býčí zápasy. Padlo mnoho návrhů na její další využití, například obchodní dům, sportovní a koncertní hala, ekocentrum a dokonce mešita, která by měla být třetí největší na světě (více v článku Změní se býčí aréna v mešitu? Barcelona jedná s Katarem), ale protože aréna je soukromým vlastnictvím, záleží vše na rozhodnutí rodiny Balañá.


Zdroje obrázků a informací:

EDIT 5.6. 2017: Z důvodů velkého množství spamu byla diskuse uzavřena.
 


Komentáře

1 Shunyan | E-mail | 18. ledna 2014 v 16:47

;-)   What the architectures in the pictures mean ?
Do they depict the history of bull-fight tradition ?  
Why did they(spain) have bullfight tradition (just for fun?) ?

2 Liška | E-mail | Web | 21. ledna 2014 v 15:04

Shunyan
not just for fun, there is symbolism in it and the tradition is very old.
For architecture, search words mudejar and Moors in Spain...

3 Liška | E-mail | Web | 21. ledna 2014 v 15:26

To je zajímavý, jak různorodé osudy arén přicházejí!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama