Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Duben 2014

Barcelona je alergická na koridu, nechce ji ani na plakátech

28. dubna 2014 v 13:26 | María |  Zpravodajství
Zákaz pořádání býčích zápasů barcelonským radním nestačí. Matadory a arénní býky nechtějí vidět ani na reklamních plakátech.

Příkladem může být plakát zvoucí na výstavu World Press Photo. Fotografie matadora Juana Josého Padilly, jejíž autorem je španělský fotograf Daniel Ochoa de Olza, získala 2. místo v kategorii příběhy a se sloganem "face reality" měla lákat na prestižní výstavu World Pres Photo v Barcelonském centru současné kultury.
Barcelonská radnice zakázala použít plakát s touto fotografií s odůvodněním, že "nesouhlasí s obrazem, který se město snaží prezentovat" a na plakát tak nakonec byla vybrána fotografie od holandské fotografky Amandy van der Pluijm, která získala třetí místo.


Padilla na vítězné fotografii, která měla lákat na World Press Photo; zdroj: El Huffington Post

Rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole, odpůrci ho označují za cenzuru podobnou té frankistické a poukazují na to, že fotografie ani nezobrazuje samotné býčí zápasy, nýbrž portrét člověka se silným životním příběhem.


Novináři vyjadřují svůj nesouhlas s cenzurou. Fotí se jako Padilla; zdroj obrázku: Comuna de Icaria

Padilla není jediný, kdo se nesmí objevit na plakátech. Když Samsung vydal nový procesor, rozhodl se ho představit na World Mobile Congress v Barceloně a jakožto odkaz na toto město použil v reklamě arénního býka útočícího na muletu. To ovšem zapůsobilo jako červený hadr na barcelonské radní, kteří dělají všechno proto, aby Barcelona nebyla s býčími zápasy nijak spojována a tak se ani tato reklama ve městě neobjevila.


Reklama na procesor od Samsungu. Kvůli arénnímu býku se do ulic Barcelony nedostala; zdroj: Droid Life

Ani natáčení filmu The Gunman se neobešlo kvůli barcelonské alergii na koridu bez komplikací. Jedna ze scén chystaného akčního filmu se měla odehrávat v barcelonské aréně Monumental. Filmaři chtěli natočit několik manévrů s pláštěnkou aniž by býka jakkoliv zranili, nakonec však na doporučení radních(!) musejí použít voly místo býků a záběry počítačově upravit.

Omyly o koridě: nedělní zábava?

25. dubna 2014 v 15:50 | María |  Corrida - info
Článek jsem původně chtěla zařadit mezi Největší perly z diskusí, ale protože se nejedná o výmysl odpůrců koridy, ale o omyl v jinak celkem rozumném článku, rozhodla jsem se pojmenovat ho trochu jinak. A nyní už k tématu: Je korida nedělní zábava?


Plakát na býčí zápasy v Palencii, rok 2012; zdroj: elnortedecastillia.es


"Platí rovněž zásada, že korida se koná pravidelně a vždy jen o víkendech ve večerních hodinách."

Korida se ve skutečnosti pořádá překvapivě nepravidelně. Jak se píše na stránce Španělsko.info: "I když jsou býčí zápasy pro mnohé symbolem Španělska, může se stát, že se s nimi během své dovolené vůbec nesetkáte. Korida totiž nepatří k běžným nedělním zábavám, jak se často mylně domníváme, ale koná se většinou u příležitosti nějakého svátku či slavnosti."

Jednotlivá města pořádají série korid, kdy se konají býčí zápasy každý den, obvykle během významného svátku. Například ve Valencii jsou to slavnosti Las Fallas na počest svatého Josefa, patrona města, v Seville Feria de Abril spojená s Velikonoci, v Madridu San Isidro, v Pamploně San Fermín, kdy se pořádají světoznámé běhy s býky, kteří odpoledne skončí v aréně... pokud chce člověk vidět koridu, měl by si najít, kdy se pořádá která slavnost, a raději nespoléhat na víkendy, protože mimo tyto série bývají arény (s výjimkou Madridu, viz archiv minulé seźony) během roku buď uzavřené, nebo se v nich konají koncerty, sportovní akce a podobná s býky nesouvisející představení.
A to mluvíme jen velkých slavnostech, většina menších měst a vesnic se ale musí spokojit s jednou nebo dvěma koridami ročně.


Plakát na ferii v Olivenze z roku 2012. Čtvery býčí zápasy během tří dnů, po nich ale bude aréna dlouho zavřená; zdroj: Enrique Romero

I hodina pořádání se mění podle ročního období. Na jaře začíná zpravidla v pět hodin odpoledne, v létě se začátek posouvá až na sedmou hodinu večer. (Slunce vychází a zapadá ve Španělsku o hodinu až dvě později než v Čechách.) Během svátků se často pořádají i dopolední koridy. Zpravidla, i když ne vždy, jde o představení menšího významu, jako je novillada nebo jezdecká korida.

Lamborghini a jeho býci

25. dubna 2014 v 15:18 | María |  Býk v náboženství, symbolech a kultuře
Mezi sportovními auty značky Lamborghini je mnoho modelů, jejihž jméno nějak souvisí s býčími zápasy a především s arénními býky. Ferrucio Lamborgini, zakladatel firmy, navštívil roku 1962 ranč Dona Eduarda Miury, chovatele legendárního plemene býků proslulých svou nebezpečností. Ferrucio byl býky fascinován a jelikož se sám narodil ve znamení býka, dostalo se toto impozantní zvíře do znaku Lamborhginiho firmy.


Arénní býk plemene Miura ve znaku firmy Lamborghini

Zde máte přehled modelů, jejichž jména souvisí s býky a koridou. A protože já se specializuji právě na koridu, zato auta jsou pro mě španělskou vesnicí, zůstanu u názvu a pro informace o autech vás odkážu na povolanější stránky.


Huracán, nejnovější přírůstek do Lamborghiniho stáda býků

Miura - nejslavnější plemeno arénních býků, známé i v Čechách. Několik dalších modelů je pojmenováno po slavných býcích právě z plemene Miura.
První model, jehož jméno souvisí s koridou.

Espada - španělsky meč, v předeseném významu také označení matadora

Islero - miurský býk, který 29. srpna 1947 ve městě Linares smrtelně zranil nejslavnějších matadora poválečné éry Manuela Rodrigueze, známého jako Manolete

Jarama - závodní okruh nedaleko Madridu, také ale oblast kolem řeky Jarama, která má významnou tradici v chovu arénních býků

Urraco - výraz pro černo-bílého býka, ze šp. urraca - straka, rovněž plemeno býků

Jalpa - mexické plemeno arénních býků, také město, kde se pořádají býčí zápasy

Diablo - býk z chovu vévody z Veraguy proslulý svou statečností, se kterým zápasil 11. července 1869 v Madridu matador El Chicorro

Murciélago - španělsky netopýr; miurský býk, se kterým roku 1879 zápasil proslulý matador Lagartijo. Býk byl pro svou mimořádnou statečnost a útočnost omilostněn

Gallardo - šp. smělý, statečný, ale také pohledný; jedno ze základních plemen arénních býků. V současnosti k němu patří například chov Partido de Resina. Rovněž hlavní postava Ibáñezova románu Krev a písek, který se dočkal několika filmových adaptací

Reventón - býk z chovu dona Heriberta Rodrígueze, který v roce 1943 zabil slavného matadora Félixe Guzmána

Aventador - býk, se kterým zápasil Emilio Muñoz roku 1993 v Zaragoze. Získal ocenění "nejstatečnější býk ferie"

Huracán - býk z chovu Conde de la Patilla, se kterým 3.srpna 1879 zápasil v Alicante slavný matador Frascuelo. Huracán dopoledne před koridou smrtelně zranil arénního zaměstnance, během zápasu s ním utržili vážná zranění pikador a puntillero.

Estoque - španělsky kord, označení pro meč matadora

Zdroj informací a obrázků: AplausoS

Na demonstraci za koridu přišli tisíce Francouzů

25. dubna 2014 v 10:22 | María |  Zpravodajství
Přibližně deset tisíc lidí se sešlo před arénou ve francouzském městě Arles, aby dali najevo svůj zájem o koridu, která byla prohlášena za francouzské kulturní dědictví.
Jednalo se o první velkou demonstraci za koridu ve Francii. Příznivci koridy tak upozornili na své právo svobodně navštěvovat býčí zápasy a chránit je jakožto kulturní dědictví. Kromě tisíců fanoušků koridy se na demonstraci sešly autority z celého politického spektra a zazpívaly Marsellaisu - symbol svobody nejen ve Francii.


Dav příznivců koridy před římskou arénou v Arles, kde se nyní pořádají býčí zápasy.

Masová účast na této demonstraci, píše ABC.es, výrazně kontrastuje s protesty proti býčím zápasům, kde se schází přinejlepším jen kolem padesáti lidí.

Zdroj informací a obrázku: ABC.es