Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Barcelona je alergická na koridu, nechce ji ani na plakátech

28. dubna 2014 v 13:26 | María |  Zpravodajství
Zákaz pořádání býčích zápasů barcelonským radním nestačí. Matadory a arénní býky nechtějí vidět ani na reklamních plakátech.

Příkladem může být plakát zvoucí na výstavu World Press Photo. Fotografie matadora Juana Josého Padilly, jejíž autorem je španělský fotograf Daniel Ochoa de Olza, získala 2. místo v kategorii příběhy a se sloganem "face reality" měla lákat na prestižní výstavu World Pres Photo v Barcelonském centru současné kultury.
Barcelonská radnice zakázala použít plakát s touto fotografií s odůvodněním, že "nesouhlasí s obrazem, který se město snaží prezentovat" a na plakát tak nakonec byla vybrána fotografie od holandské fotografky Amandy van der Pluijm, která získala třetí místo.


Padilla na vítězné fotografii, která měla lákat na World Press Photo; zdroj: El Huffington Post

Rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole, odpůrci ho označují za cenzuru podobnou té frankistické a poukazují na to, že fotografie ani nezobrazuje samotné býčí zápasy, nýbrž portrét člověka se silným životním příběhem.


Novináři vyjadřují svůj nesouhlas s cenzurou. Fotí se jako Padilla; zdroj obrázku: Comuna de Icaria

Padilla není jediný, kdo se nesmí objevit na plakátech. Když Samsung vydal nový procesor, rozhodl se ho představit na World Mobile Congress v Barceloně a jakožto odkaz na toto město použil v reklamě arénního býka útočícího na muletu. To ovšem zapůsobilo jako červený hadr na barcelonské radní, kteří dělají všechno proto, aby Barcelona nebyla s býčími zápasy nijak spojována a tak se ani tato reklama ve městě neobjevila.


Reklama na procesor od Samsungu. Kvůli arénnímu býku se do ulic Barcelony nedostala; zdroj: Droid Life

Ani natáčení filmu The Gunman se neobešlo kvůli barcelonské alergii na koridu bez komplikací. Jedna ze scén chystaného akčního filmu se měla odehrávat v barcelonské aréně Monumental. Filmaři chtěli natočit několik manévrů s pláštěnkou aniž by býka jakkoliv zranili, nakonec však na doporučení radních(!) musejí použít voly místo býků a záběry počítačově upravit.
 


Anketa

Jak se díváte na rozhodnutí barcelonské radnice?

Souhlasím s nimi
Jsou přehnaná
Jde o cenzuru, se kterou nesouhlasím

Komentáře

1 Lucie Strnadová | Web | 6. května 2014 v 0:07 | Reagovat

Děkuji ti moc :)

2 María | Web | 6. května 2014 v 18:26 | Reagovat

Není zač :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama