Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Květen 2014

Zranění matadoři se zotavují

23. května 2014 v 17:22 | María |  Zpravodajství
Tři matadoři zranění při koridě 20. května se rychle zotavují. Nazaré a Fortez už jsou doma, Mora opustil jednotku intenzivní péče.

Aktuálně: 27. května byl i David Mora propuštěn z nemocnice. "Brzy se uvidíme v aréně," vzkázal fanouškům. Více informací ZDE.


Antonio Nazaré a Jiménez Fortez na návštěvě na jednotce intenzivní péče u Davida Mory. Zdoj: elmundo.es

Nejhůř dopadl David Mora. Býk mu zasadil hluboké rány rohem, z nichž jedna zasáhla stehenní tepnu. Byl okamžitě přenesen na ošetřovnu, kde byl půl druhé hodiny operován. Dalších 48 hodin strávil na jednotce intenzivní péče v madridské nemocnici Virgen del Mar. Jeho stav se výrazně zlepšil, dalších několik dní však zůstane v nemocnici.

Antonio Nazaré a Jiménez Fortez, kteří utrpěli lehčí zranění, už nemocnici opustili a zotavují se ve svých domovech.


Všechno nejlepší! Narozeniny slaví Juan José Padilla

23. května 2014 v 9:59 | María |  Zpravodajství
Dnes slaví 41. narozeniny nejpozoruhodnější matador současnosti, Juan José Padilla.


Padilla, jednooký matador. Přezdívá se mu "Ciclón de Jerez" a "Torero Pirata". Fotografie z triumfálního návratu do arény v Olivenze 2012; zdroj: LostEye.com

Padilla byl už před svým zraněním kuriozitou. Nepatřil mezi hvězdy, zato sám zapichoval banderillas a nevyhýbal se koridám s miurskými býky, proslulými svou nebezpečností.

Zranění, které utržil 7. října v Zaragoze, kdy mu býčí roh zdevastoval polovinu obličeje, a především jeho návrat, z něj udělaly světovou senzaci a Padilla nyní patří mezi nejvyhledávanější matadory. Více se dozvíte v článku Krvavé účty II. Jak se na své zranění a návrat dívá sám Padilla se dozvíte v Býk je můj spojenec - Juan José Padilla v rozhovoru pro Spiegel.


Video z Osuny 8. květny minulého roku, kde Padilla omilostnil býka jménem Pajarero. Na závěr předvedl jen symbolické zabití. Diváci odměnili jeho výkon býčíma ušima a oháňkou, v tomto případě byly trofeje umělé. Býk se vrátil na rodný ranč.

Dva mexické toreros zabili býci

22. května 2014 v 23:38 | María |  Zpravodajství
Dva mexičtí toreros, Eduardo del Villar a Luis Miguel Farfán Marín, zemřeli na následky zranění býkem.

Eduardo Villar vystupoval při koridě v portugalském stylu pořádané 18. května v obci Seybaplaya jako první ze skupiny forcados. Jeho úkolem bylo chytit útočícího býka kolem krku. Kdy se tak stalo, ostatní forcados se pak kolem něj semkli, aby býka znehybnili, jak se to v portugalské koridě dělá. Lidé tleskali, že je něco špatně si všimli až ve chvíli, kdy bezvládného torera vynesli ze skrumáže a z arény.


Video nehody, na jejíž následky Eduardo del Villar zemřel

Býk Villarovi zasadil ránu rohem do nohy a také poranil slezinu. Torero byl okamžitě dopraven do nemocnice, lékaři mu však už nedokázali pomoci. Eduardo del Villar na následky zranění zemřel.


Eduardo del Villar


Další tragické úmrtí následovalo hned druhý den. V městečku Maní na poloostrově Yucatán rovněž v neděli 18. května byl smrtelně zraněn novillero Luis Miguel Farfán Marín. Býk ho bodnul rohem do hrudníku. Torero byl převezen do nemocnice v Méridě, kde na následky poranění vnitřích orgánů druhého dne zemřel.


Okamžik po nehodě, kvůli které přišel o život mexický novillero Luis Miguel Farfán Marín; zdroj: yucatan.com


Ani minulý rok se neobešel bez smrtelných zranění. 7. prosince roku 2013, v obci Xuilib, rovněž na poloostrově Yucatán, vystupoval místní novillero Laureano de Jesús Méndez. Býk ho nabral do oka a roh poranil mozek. Bez možnosti ošetření na místě byl torero, ještě se známkami života, odvezen do regionální nemocnice ve Valladolidu. Zesnul před jejími branami.

Korida zrušena po druhém býku, zraněni všichni matadoři

20. května 2014 v 23:01 | María |  Zpravodajství
Dvanáctá korida sanisidorské ferie v Madridu musela být ukončena po druhém býku. Zraněni totiž byli všichni tři matadoři.

První matador odpoledne, David Mora utržil vážná zranění v samotném začátku koridy, když chtěl býka vbíhajícího do arény uvítat figurou na kolenou. Býk mu zasadil hluboké rány do stehna a do podpaží a matador musel být ihned odnesen na ošetřovnu.


David Mora zachycený býkem během suerte s pláštěnkou


Býka jménem Deslío z chovu El Ventorillo převzal Antonio Nazaré, koridu dokončil a býka zabil. Druhý býk odpoledne, Fetén z chovu De Los Chospes, se kterým se měl Antonio podle řádu koridy utkat, ale matadora zachytil a pochroumal mu koleno, pravděpodobně mu poškodil vazy.


Antonio Nazaré nabraný býkem, kterého právě odvedl od pikadora


Řada tak přišla na služebně nejmladšího matadora, který by při řádně probíhající koridě zápasil až s třetím býkem. Ale ani Jiménez Fortes neměl štěstí. Býk ho nabral už při práci s pláštěnkou, matador však pokračoval v zápase. Býk ho znovu zachytil při faeně s muletou a když přikročil k zabíjení, býk ho bodl do stehna. Jiménez Fortes zápas dokončil, poté však i on musel s třemi bodnými ranami rohem na ošetřovnu. Nebýt zranění, musel by se utkat s dalšími čtyřmi býky.


Jiménez Fortes, kterého býk nabral během koridy hned několikrát


V aréně nezbyl jediný matador schopný pokračovat a korida tak musela být ukončena. Stalo se tak poprvé od roku 1979, kdy byly ze stejného důvodu zrušeny dvě koridy, 26. a 28. května, rovněž při ferii San Isidro. V Madridu je to také vůbec poprvé, co musela korida skončit už po druhém býku.

Reportáž z koridy, fotografie a další informace: Suspendido el festejo por las cogidas de los tres matadores
Zdroj obrázků: El Rincón Taurino

Kate Leffler - malířka, která zápasí s býky

16. května 2014 v 0:17 | María |  Býčí zápasy v umění
Portrét americké malířky Kate Leffler v překladu článku The Six Questions, který vyšel na stránkách Oakland Magazine. Obrázky pocházejí z webových stránek malířky, kde si jich můžete prohlédnout mnohem více a v původní velikosti: Kate Leffler.

Kdo: Kate Leffler, 60, z Oaklandu/Emeryville


Kate Leffler před svými díly


Co: Rodačka ze Středozápadu, malířka, tesařka a někdejší toreadorka. Její jasně barevní matadoři a býci v nadživotní velikosti dupou, funí a víří napříč jejími plátny.


Toro


Kdy: Před dvaceti lety, když kalná voda zkazila výlet s potápěním, Leffler, její syn a její pozdější manžel navštívili místní býčí zápasy, které ona označila jako "frašku". "Pak, konečně, tu byl ten, který byl tím nejkrásnějším baletem, který jsem kdy viděla. Muž s pláštěnkou a býk se stali jedním plynulým pohybem a to bylo ta nejúžasněji krásná věc, kterou jsem za svůj život viděla.


Verónica


Kde: Poté, co namalovala několik neuspokojivých scén z koridy podle fotografií, ponořila se Leffler do světa býčích zápasů a začala trénovat u profesionálů v San Diegu, Central Valley, Texasu a ještě dál. Učila se od trpělivých nadšenců, temperamentní matadorky, vážených matadorů, vrásčitých mistrů a ostřílených chovatelů. Leffler cestovala po Spojených státech, Mexiku, Španělsku a dokonce i Ekvádoru aby zápasila s býky a tato vášeň ji nakonec stála manželství. Leffler zabila dva býky.


Stasis


Proč: "Byl to výzkum pro mé malby a ty začaly ožívat. Nebyly pevné, ztrnulé. Hýbaly se a to proto, že mohu cítit tu vášeň," říká Leffler. "Je to tak původní pocit, jít a snažit se ovládnout zvíře, které vás chce zabít."


Toro V


Jak: "Je to celé o zápěstí," říká a předvádí s ladným máváním jak používat pláštěnku. "Můžete dělat ohromné věci - a zachránit si zadek - pomocí svého zápěstí." Zranění, zahrnující vykloubené rameno, zlomená žebra, otřesy mozku a zlomenou klíční kost, stejně jako nebezpečí vážného zranění spojené s nevyhnutelnými vyhozeními do vzduchu a údery do hlavy nakonec přinutily Leffler zanechat býčích zápasů - prozatím. "Chybí mi to," říká, když myslí na své tance s býky.