Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Srpen 2014

Lídr radikálních odpůrců koridy zatčen

18. srpna 2014 v 18:23 | María |  Zpravodajství
8.6.2014, Vic-Fezensac


Prezident skupiny CRAC (Comité radicalement anticorrida), radikální francouzské skupiny bojující proti koridě, Jean-Pierre Garrigues, byl zatčen kvůli akci této násilné skupiny ve francouzkém městě Vic-Fezensac, kde se toho dne pořádaly býčí zápasy. Byl obviněn z útoku na veřejného činitele a odpor při zatčení. Na policejní stanici musel být odveden v poutech po potyčce nedaleko arény před začátkem koridy. Zatčený měl u sebe bombu se slzným plynem.

Zroj: El Mundo

Moje poznámka: nikde jsem nenašla, o jakou akci šlo, ale slzný plyn u sebe člověk obvykle nenosí náhodou.

Katalánci zakázali koridu, hořící býky ale chrání jako svou tradici

16. srpna 2014 v 19:12 | María |  Zpravodajství
Jen dva měsíce po zákazu býčích zápasů odhlasovali katalánští zákonodárci zákon, který chrání akce zvané correbous, při kterých mají býci vypouštění do davu lidí na rozích zapálené pochodně.



Bou embolat, tradice, kterou katalánští separatisté chrání zákonem; zdroj: El País

Correbous je souhrnné označení pro akce, pořádané na mnoha místech v Katalánii a sousedním regionu Valencii, při kterých jsou arénní býci vypouštěni mezi dobrovolníky. Při některých je býk za rohy přivázán k dlouhému provazu, pomocí kterého brzdí skupina lidí jeho útoky. Nejkontroverznější je noční varianta, nazývaná bou embolat, kdy má býk k rohům připevněné hořící pochodně. Hlavu a šíji má někdy potřenou blátem, které má býka chránit před žárem.



Býk s ohňostroji na rozích při correbous v katalánském měste Amposta, zdroj: amposta.cat

Pro zákaz španělské koridy hlasovalo 68 poslanců, 55 bylo proti, 9 se zdrželo hlasování. Při hlasování o zákonu, který reguluje, ale také účinně chrání correbous, hlasovalo pro 114, proti 14, hlasování se zdrželo 5 poslanců.
Katalánští separatisté, kteří hlasovali pro zákaz španělské koridy, téměř jednohlasně podpořili ohnivé býky, kteří jsou považováni ne za španělskou, ale za katalánsko-valencijskou tradici.


Blogerův povzdech č. 4 - frnk a téma je pryč!

16. srpna 2014 v 14:16 | María |  "Oznamy", stavy, nálady a zamyšlení
Dnes o aktuálních tématech. A o problémech, jaké s nimi jsou.


Ilustrační obrázek, asi jediný, na kterém není sexy žena. Ale typický budík tu je stejně. zdroj: dmatxi.com

Zaspala! Ve světe koridy se neustále děje něco zajímavého a tady je čtvrt roku pusto. Proč? Inu, jsem jen bloger, ne novinář. Když vidím zajímavé téma, většinou odkládám článek, dokud není dokonalý (to není nikdy) a pak zjistím, že je měsíc prošlý. Jedna věc, mě dokáže popohnat spolehlivě. Možnost, že předběhnu české zpravodajství.
A to je další věc. Co vybrat za událost, aby mělo nějaký smysl o ní informovat i v české republice? Protože občas mi přijde, že našince zajímají jen zranění a zákazy.

Takže od teď budu přidávat nejen aktuality, ale i všechno, co jsem plánovala přidat dřív.

A co vy? Také vám občas uteče téma, o kterém jste chtěli napsat? A snažíte se ho dohnat, nebo ho necháte být?