Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Září 2014

Dolce & Gabbana předvedla španělskou kolekci, inspirovala se i koridou

28. září 2014 v 12:54 | María |  Různé
Dolce & Gabbana představila na milánském Týdnu módy rozsáhlou kolekci pro jaro a léto 2015, inspirovanou Španělskem. Hlavními motivy kolekce jsou červená a černá barva, bohaté výšivky, variace na flamenkové šaty a také inspirace býčími zápasy.


Jeden z modelů Dolce & Gabbana inspirovaný krojem torera; zdroj: La economía del toro

Více fotografií z přehlídky zde: Style.com


Dolce & Gabbana představila také kolekci pánských modelů nepokrytě inspirovanou právě býčími zápasy. Osobně ale většinu z nich považuji spíš za zajímavý nápad, než za oblečení nositelné v běžném životě.


Video z přehlídky pánských modelů od Dolce & Gabbana pro jaro a léto 2015; zdroj Oyster Colored Velvet

Monsaraz, druhé portugalské město, které smí pořádat španělskou koridu

26. září 2014 v 20:49 | María |  Zpravodajství
Monsaraz se stalo druhou portugalskou obcí, která smí pořádat španělskou koridu včetně zabití býka.

Při portugalské koridě není povoleno zabít býka v aréně, zákon však povoluje udělit vyjímku v obcích, kde to obecenstvo vyžaduje. První takovou obcí se stalo městečko Barrancos u španělských hranic v roce 2002.

Ve vesnici Monsaraz, ležící rovněž u španělských hranic, stejně jako před rokem 2002 v Barrancos, nedbali lidé zákazu veřejného zabití býka z roku 1928 a pořádali úplnou španělskou koridu, která má ve vsi velkou tradici. V září 2014 dostalo i Monsaraz vyjímku, která mu umožňuje pořádat oblíbenou španělskou koridu legálně.


Nádvoří hradu přestavěné v býčí arénu ve vsi Monsaraz; zdroj: La economía del toro

Móda inspirovaná koridou v H&M

19. září 2014 v 19:41 | María |  Různé
Na jaře 2014 vydala švédská módní společnost H&M kolekci inspirovanou světem koridy. Návrháři tentokrát nevsadili na tradiční červenou barvu, ale na bohatě zdobené kroje torerů.


Kolekce H&M inspirovaná krojem matadora; zdroj: La economía del toro

Více fotografií najdete zde: Cultoro.com

Ponce obdržel cenu Starlite Gala za účast v 460 dobročinných koridách

17. září 2014 v 19:26 | María |  Zpravodajství
Enrique Ponce obdržel Starlite Trajectory Award, jednu z cen udělovaných na festivalu Starlite. Cenu získal za účast ve více než 460 dobročinných koridách.


Enrique Ponce s manželkou, Palomou Cuevas; zdroj: bekia.es

"Svět koridy vždy charakterizovala solidarita, ochota pomoci těm, kteří to potřebují." prohlásil Ponce při přebírání ceny. Jeho slova dokazují desítky benefičních korid pořádaných po celém Španělsku i zapojení torerů do nejrůznějších dobročinných sbírek a akcí.

Festival Starlite, pořádaný od roku 2012 v Marbelle, je mezinárodní festival hudby, filmů, módy a gastronomie trvající celý měsíc. Součástí festivalu je Starlite Gala, dobročinný večírek, jehož patronem je Antonio Banderas.

Svět koridy reprezentoval na Starlite Gala také Manulel Díaz "El Cordobés".

Mexický stát Michoacán vyhlásil koridu za své kulturní dědictví

7. září 2014 v 8:26 | María |  Zpravodajství
Příznivci koridy se radují z další dobré zprávy. Mexický stát Michoán vyhlásil koridu a charrerías, tradiční honácké slavnosti, za nehmotné kulturní dědictví.


Plaza de toros ve městě Morelia, hlavním městě státu Michoán; zdroj: Toro Arte Michoán

Pro hlasovalo 18 poslanců, proti 10, čtyři lidé se zdrželi hlasování.

Odpůrci býčích zápasů přinesli do hlasovací síně plakáty s emotivními hesly proti koridě a když nemohli předložit řádné argumenty, pokusili se zabránit hlasování a uráželi poslance, kteří hlasovali pro koridu.

Michoán není prvním státem, který chrání koridu jako kulturní dědictví. Už dříve pro tentýž krok hlasovaly státy Aguascalientes, Tlaxcala, Zacatecas, Hidalgo, Querétaro a Guanajuato.

Býčí zápasy se vrátí do Bogoty, rozhodl ústavní soud

3. září 2014 v 19:08 | María |  Zpravodajství
Město musí do šesti měsíců zařídit vše potřebné pro znovuotevření arény.


Plaza de toros La Santamaría de Bogotá, v popředí novilleros, kteří hladovkou protestují proti jejímu uzavření; zdroj: Señal Radio Colombia

Už v roce 2010 kolumbijský ústavní soud rozhodl, že korida je legální. Starosta Bogoty Gustavo Petro, který koridu ve městě zakázal, však rozhodnutí soudu ignoroval, nechal zničit bogotské muzeum koridy a nedávno také rozhodl o přestavění arény, aby už nemohla sloužit k pořádání býčích zápasů.
To byla poslední kapka pro kolumbijské příznivce koridy a především pro novilleros, kteří na protest proti starostově diktatuře vyhlásili hladovku.

Mladým torerům vyjadřovali podporu aficionados na celém světě, malíř Pío Uribe jim věnoval obrazy s motivem býků, nejslavnější kolumbijský matador César Rincón se stal mluvčím protestujících a svolal manifestaci za svobodu.


novilleros s díly malíře Pía Uribeho; zdroj: Caracol

Zareagovali i odpůrci koridy, kteří se sešli před arénou, kde schválně jedli před novillery, kteří už sedmnáct dní drželi hladovku, a uráželi je.

Po více než pětadvaceti dnech konečně rozhodl ústavní soud. Stejně jako před čtyřmi lety prohlásil, že korida v Bogotě je legální a že starosta nemá právo bránit jejímu pořádání.