Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Leden 2015

Všechno je dole v podrubrikách pod tou velkou ošklivou reklamou

17. ledna 2015 v 14:13 | María |  Blogískový balast
Nadpis sám snad zafunguje jako instrukce, jak se vyznat na blogu. Prostě, pokud se vám zdá, že v rubrice je najednou nějak málo článků, sjeďte dolů, až pod tu velkou reklamu, měly by tam být (pod)rubriky.

A teď k tomu, proč sem vlastně dávám tenhle článek: Pustila jsem se do přeorganizování rubrik, protože když už ani já sama nemůžu najít, co hledám, tak je něco špatně. Stejně tak, když se jeden obrázek může octnout ve čtyřech různých rubrikách.
Nejřív přišla na řadu rubrika s blogískovýmo balastem, jako jsou soutěže, diplomy, kdysi tak populární kolorizace, PFka a oznámení o mé nepřítomnosti u počítače. Když u ní něco pokazím, to nebude to tolik vadit.
Takže teď zakládám podrubriky, přesouvám do nic články a marně pátrám po způsobu, jak změnit jejich umístění na stránce.


Ilustrační obrázek současného stavu, který se snažím změnit; ZDROJ

A co vy, blogeři? Máte vše v několika (nebo mnoha) rubrikách v menu, používáte podrubriky, nebo řešíte dělení do mnoha kategorií pomocí rozcestníků?

Pocta tradicím ve valencijském "hlavním městě býků"

16. ledna 2015 v 19:28 | María |  Zpravodajství
Valencijské město La Vall d'Uixó pořádá nejvíc akcí s býky v ulicích, takzvaných bous al carrer, v celém Španělsku. Býka, symbol obce, reprezentuje od 13. prosince i socha v nadživotní velikosti. Bronzovou poctu býku i místním tradicím vytvořili sochaři Óscar García a Joan Cover, městu ji věnovala firma IMESapi a jejímu slavnostnímu odhalení byli přítomní zástupci města a valecijských slavností.


Odhalení sochy býka v La Vall d'Uixó, zdroj: ActualitatDiaria.com

Protože umění není nikdy dost

15. ledna 2015 v 20:53 | María |  Býčí zápasy v umění
Po smutné zprávě jedna zpráva dobrá: Chystám se na blogu pravidelně zveřejňovat umělecká díla spojená s koridou, a to jak od velikánů světového formátu, tak i od mladých nezávislých umělců, kteří své výtvory vystavují na internetu. Není to nápad spadlý z čistého nebe, naopak, oběma skupinám jsem se na blogu už věnovala například v článcích Umění a smrt odpoledne nebo Korida - nehynoucí inspirace.

Dnes zůstaneme ve Francii. Prvním úlovkem je totiž krásně vyvedená fotografie starověké arény v jihofrancouzském Nimes a sochy zdejšího matadora Christiana Montcouquiola, známého pod přezdívkou Nimeño II, který účinkoval v 70. a 80. letech.Francouzský chovatel býků zemřel na svém ranči po ráně rohem

15. ledna 2015 v 11:39 | María |  Zpravodajství
Francouzský chovatel arénních býků Denis Sánchez zemřel 11. ledna po ráně rohem. Chovatel a majitel chovu Toreana právě krmil stádo, když ho jedno ze zvířat napadlo. Rána zasáhla stehenní tepnu a mladému chovateli už nebylo pomoci. Zemřel ve věku pouhých 37 let.


Denis Sánchez při krmení chovných krav, video z roku 2010

Zdroj informací: Aplausos.es

Portugalské býčí zápasy v galerii Vogue

12. ledna 2015 v 9:44 | María |  Býčí zápasy v umění
Módní časopis Vogue zveřejnil sérii fotografií portugalského fotografa Francisca Salgueira, z nichž mnohé zachycují tradiční portugalskou koridu, jezdce a forcados, kteří při ní účinkují, a prostředí, ve kterém se odehrává, stejně jako lidové slavnosti s býky pořádané v Portugalsku.


Výběr z fotografií si můžete prohlédnout na blogu La economía del toro, celá galerie se nachází na stránkách PhotoVogue.

Matador zachránil život kolegovi, na ošetřovně nahradil doktora

11. ledna 2015 v 14:17 | María |  Zpravodajství
Mexický matador Antonio García El Chihuahua zachránil život pikadorovi Héctoru Cobosovi při koridě ve městě Durango, když mu místo zmateného doktora ošetřil rány.


El Chihuahua stříhá pikadorův oděv, aby mohl ošetřit zranění. Zdroj: terra

Tradiční novoroční korida v mexickém městě Durango probíhala ze začátku jako obvykle. Mladý rejoneador Sebastián Torre a dva matadoři Israel Téllez a Antonio García El Chihuahua se utkali se šesti býky z chovu Guadiana. Všichni měli s dobrými býky úspěch, oba matadoři získali po jednom uchu a rejoneador Torre celkem dvě, jedno za každého býka.

Israel Téllez však zaplatil ještě za sedmého býka. Ten shodil z koně jeho pikadora Héctora Cobose, známého pod přezdívkou El Nono, vláčel ho po zemi a uštědřil mu hlubokou ránu ve stehně, další na šourku a zlomené žebro.

Když pikadora přinesli na ošetřovnu, zjistilo se, že ani doktor, ani nikdo z personálu nevěděl, co dělat s ránami způsobenými býčím rohem a na sále panoval zmatek. Jedině matador El Chihuahua měl dost zkušenosti a duchapřítomnosti, aby zastavil krvácení.
El Nono byl poté převezen do nemocnice, kde ho operovali zkušení doktoři. Nyní se zotavuje a v únoru už by mohl opět vystupovat.