Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Ach ti zlí, krutí a primitivní... Francouzi?!

7. února 2015 v 21:59 | María |  "Oznamy", stavy, nálady a zamyšlení
Čekali jste, že řeknu Španělé, nebo ne?

Aneb korida, Španělé, předsudky a černá legenda


Humorná pohlednice z mé sbírky je sama hotovou sbírkou předsudků a stereotypů, od britského cestovatele v tropickém klobouku po zlého, snědého macho toreadora krutě vraždícího bezbranné zvířátko.


Co hezkého se tedy o Španělsku a Španělích dočteme právě v souvislosti s koridou? Například:

"Stačí zabrousit do španělské historie a rázem se dostaneme do světa bezpráví a prolité krve nevinných. Primitivní národ s primitivními zvyky."

"Viete, primitiv zostane primitivom, aj ked sa nauci par odbornych vyrazov z urcitej temy/oblasti.
Bycie zapasy su barbarskou ukazkou tuposti danej krajiny, ich obdivovatelov a samotnych akterov."

"meli by to ty spanelsti cigani uz zrusit, to neni pro tuto dobu jiz vhodny styl zabavy,..."

"Lidičky co chcete po španělech vypatlaných to je primitivní civilizace."


Vyjadřuje se snad takhle někdo například o Portugalcích? Nebo právě o Francouzích?

Jedno vysvětlení se nabízí ihned. Takřka vždy, když se v médiích objeví zpráva o býčích zápasech, jedná se o koridu ve Španělsku. (Nanejvýš v Mexiku nebo Jižní Americe, když se tam stane nějaká zvlášť mediálně atraktivní nehoda.)
Většina lidí tak nemá tušení, že ve Francii se pořádají nejen nekrvavé courses camarguaises, ale i španělská korida. Natož, že tu byla v roce 2011 vyhlášena národním kulturním dědictvím, o dva roky dřív než ve Španělsku.
O Portugalcích se pro změnu ví nezabíjejí býka přímo v aréně, ale až v zákulisí na jatkách, což mnohým kdoví proč připadá humánnější.
Jistě, ve Španělsku korida vznikla a pořádá se tu víc býčích zápasů než ve jmenovaných zemích, ale neškodilo by občas se o nich zmínit.

Druhým je historický problém, ve Španělsku dobře známý jako černá legenda. Co to vlastně je?

Černou legendu lze charakterizovat jako protišpanělskou propagandu, spojenou především s povstáním proti španělské nadvládě v Nizozemí. (I když nenávist vůči španělskému impériu má původ už v 13. století, kdy Aragonské království ovládalo velkou část jižní Itálie.) Propaganda, díky knihtisku masivně šířená formou pamfletů, byla zaměřená hlavně proti samotnému Filipu II., imperialismu a katolictví. Nejvíce si ale protišpanělská černá legenda "smlsla" na dobývání Ameriky a inkvizici: Španělé byli líčeni jako národ barbarských, pyšných, chamtivých a krvelačných dobyvatelů a katolických fanatiků.


Monty Python: Nobody expects the Spanish Inquisition; zdroj: Know Your Meme


Černá legenda má dodnes patrný vliv a diskuzích o býčích zápasech se objevují výroky jako vystřižené z nizozemských protifilipovských pamfletů. S odporem proti koridě jde černá legenda ruku v ruce. Býčí zápasy slouží jako "důkaz" zaostalosti a krutosti Španělů a samy jsou poté vnímány jen jako zbytečné týrání zvířete pro "pobavení" "středověké lůzy" (ano i s tímhle označením jsem se už setkala). A přitom jde jen o předsudky a zbytky propagandy, které neprospívají nikomu.
 


Anketa

Učíte se španělsky?

Ano 40.4% (19)
Ještě ne, ale uvažuji o tom 25.5% (12)
Ne a ani neplánuji 34% (16)

Komentáře

1 soul-underground | Web | 8. února 2015 v 1:05 | Reagovat

Nic to nemění na tom, že je to týrání nebohého zvířete :D

2 María | Web | 9. února 2015 v 13:06 | Reagovat

[1]: :D Nebohého bezbranného zvířátka, které by se samou hrůzou nejspíš radši ani nenarodilo a neprožilo tak čtyři roky se svým stádem na pastvinách. Natož, aby o ten život bojovalo, když šance na výhru není 1:1. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama