Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Březen 2015

Býkův labyrint - Tomás Boersner

26. března 2015 v 20:41 | María |  Býčí zápasy v umění
Labyrint a býčí monstrum, to je nezvyklá interpretace mýtu o Mínotaurovi, kterou ztvárnil venezuelský malíř Tomás Boersner. Autor se specializuje na děsivé výjevy z nočních můr. Inspiraci nachází například u Goyi nebo Gigera a kresba s býkem, i když působí znepokojivě, patří ve skutečnosti k jeho nejmírnějším.Jaro, oheň a petardy ve Valencii

24. března 2015 v 11:28 | María |  Zajímavosti
Příchod jara umějí obyvatelé Valencie oslavit ve velkém stylu. Během více než týdenních oslav svátku svatého Josefa, patrona tohoto města, vyroste v ulicích téměř čtyřista soch (fallas) o výšce několikapatrových domů, které v noci z 19. na 20. března lehnou za dohledu hasičů popelem, městem chodí průvody v bohatých krojích a rány dělbuchů jsou slyšet téměř neustále.

Las Fallas představují také skvělou možnost navštívit býčí zápasy (já měla tu čest v roce 2010 a 2012). Valencijská plaza de toros je první prvotřídní arénou, která v tomto roce otevřela své brány. Letos bylo na programu celkem sedm corridas de toros, jedna corrida de rejones a tři novilladas. Více se dočtete v připravovaném článku Triumf navzdory počasí - Las Fallas 2015.


Pomíjivá socha představující sílu stála do 19. března na hlavním náměstí. Dnes už ji tam nenajdete; Valencie, březen 2015; zdroj: Fallas de Valencia 2015

Skončila působivým ohněm, který kvůli větru notně potrápil hasiče.


Olivenza - Paquirriho dramatický návrat do arény

17. března 2015 v 10:50 | María |  Zpravodajství
Do Olivenzy se ve dnech 6. až 8. března sjelo přes osmdesát tisíc lidí a mnozí jistě litovali, že do arény se vejde jen 5600 diváků. Právě toto extremadurské městečko si pro svůj návrat do arény vybral Francisco Rivera Ordóñez.

Velký úspěch měly dvě novillady, které se konaly 6. a dopoledne 8. března. Při první z nich, s býky matadora Alejandra Talavanteho vynikli Ginés Marín a Luis Manuel Terrón.
Ještě lépe se povedla dopolední novillada 8. března s výbornými býky z chovu El Freixo,jehož majitelem je El Juli. Všechny novilleros vynesli na ramenou. Ginés Marín opět získal tři uši, stejně jako Juan Carlos Carballo.


Ginés Marín při pase natural během 2. novillady; zdroj: gines marin Twitter

Alejandro Talavante zcela triumfoval v sobotní koridě, okouzlené publikum mu přiřklo čtyři uši. Ani El Juli a Perera neodešli zcela s prázdnou, každý získal po uchu. Od býků ze slavného chovu Garcigrande ale diváci očekávali víc.
Video ZDE


Alejandro Talavante při gaoneras; zdroj: SumaDiario

Dramatickým vrcholem ferie byl nedělní návrat Francisca Rivery Ordóñeze, vystupujícího pod přezdívkou Paquirri. (Tuto přezdívku používal i jeho otec Francisco Rivera, kterého roku 1984 zabil býk jménem Avispado.)
Enrique Ponce znovu prokázal své mistrovství a perfektní znalost býků, se kterými toho dokázal víc, než v co mohli lidé doufat. Za druhého získal dvě uši.
Svůj návrat si Francisco jistě představoval jinak. Když se objevil v aréně, publikum ho sice nadšeně vítalo, ale poté, co na zabití býka potřeboval několik pokusů, se dočkal jen zklamaného ticha. Druhému býku Paquirri sám zapichoval banderilly, při druhém páru ale zakopl a ho býk ošklivě nabral. Paquirri však pokračoval v zápase a po důstojné faeně získal stejně jako Ponce dvě uši.
Morante de la Puebla s oběma býky dojmul publikum svými proslulými verónicas a procítěnou faenou, kvůli problémům se zabíjením ho publikum odměnilo jen potleskem.Francisco Rivera Ordóñez; zdroj: El Mundo

Březnovou ferii v Olivenze si před třemi lety zvolil pro svůj triumfální návrat také Juan José Padilla.

Joselitova hrobka - Mariano Benlliure

8. března 2015 v 19:14 | María |  Býčí zápasy v umění
José Gómez Ortega, známý jako Joselito, byl jediným vážným rivalem geniálního inovátora koridy, Juana Belmonteho. Jejich soupeření stvořilo "zlatý věk" koridy. Vedle neduživého Belmonteho působil jako nesmrtelný antický bůh a jeho smrt rohem podměrečného býka jménem Bailador, ke které došlo 16. května 1920 ve městě Talavera de la Reina, šokovala celé Španělsko.
Joselito je pohřben na hřbitově sv. Fernanda v Seville ve společnosti mnoha torerů, zpěváků a tanečnic flamenca. Jeho hrobku zdobí mimořádné sousoší, jehož autorem je španělský sochař Mariano Benlliure. Pozoruhodné je například tím, že zatímco zástup i rakev jsou vytvořeny z bronzu, torero je vysochán z bílého mramoru.


Joselitova hrobka na hřbitově sv. Fernanda v Seville; zdroj: El Foro Cofrade

Mariano Benlliure se narodil roku 1862 ve Valencii v rodině s bohatou uměleckou tradicí. Jeho otec i dva bratři se věnovali malbě, Mariano měl od dětství nadání k sochařství. Ve třinácti letech se s voskovou plastikou pikadora účastnil Národní výstavy krásných umění.


Benlliure při práci na plastice arénních mul, zdroj: spainisculture.com

Mariano Benlliure byl neobyčejně plodným a oblíbeným umělcem. Mezi některá z jeho nejznámějších děl patří například jezdecká socha Alfonse XII. v madridském parku Retiro, Ibáñezova hrobka ve Valencii, Goyova socha před muzeem Prado či pomník generála Josého de San Martín v Limě. Věnoval se i náboženským motivům. Zemřel v Madridu roku 1947.

Býci v Madridu 2015

8. března 2015 v 16:31 | María |  Zpravodajství
Program madridské arény Las Ventas na letošní rok. V "katedrále koridy" v Madridu se bude letos konat 64 představení s býky, z toho 35 plnohodnotných corridas de toros, 23 novilladas s pikadory a jedna bez pikadorů, 4 jezdecké koridy a jeden concurso de recortadores, neboli soutěž v uhýbání býkovi.

Kompletní program cyklů Feria de Comunidad a San Isidro si od 16. března můžete prohlédnout zde: San Isidro 2015


Benefiční korida a korida tisku (Prensa) mají mimořádné postavení a jsou tedy označené jinak než ostatní koridy; zdroj: Por siempre toreo