Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Duben 2015

El Matador - Thierry Hennequin

30. dubna 2015 v 20:59 | María |  Býčí zápasy v umění
Thierry Hennequin se narodil v Dakaru, v Africe a později v Oceánii prožil také velkou část mládí. Od dětství ho bavila dřevořezba a obdivoval domorodé umění. Krátce pobyl v Paříži, kde objevil díla impresionistů. Od té doby se věnuje impresionistické malbě v teorii i praxi.

Podívejte se na autorovy stránky: Thierry Hennequin


El Matador, olej z roku 2002; Hennequin se inspiroval plakátem, který viděl v Seville, obrazem však chtěl vyjádřit morální podporu své matce, která bojuje s nevyléčitelnou nemocí

El Matador je Hennequinův jediný obraz s motivem koridy, mezi jeho ostatními díly převažují krajiny a zátiší. Malířův styl výrazně ovlivnili francouzští impresionisté, především Vincent van Gogh, ale také Monet a Cézanne.


Lavenders II, 2000; Van Goghův vliv je na obraze jasně patrný

Odpůrci koridy házeli kamením, už je nepustí k arénám

28. dubna 2015 v 10:59 | María |  Zpravodajství
Odpůrci býčích zápasů už nesmějí protestovat před arénami v době konání koridy. Důvodem k zákazu jsou konflikty, ke kterým dochází mezi návštěvníky koridy a protestujícími. Aficionados opakovaně upozorňovali na urážky, výhrůžky i fyzické útoky, kterým jsou vystavováni při návštěvě koridy, která je ve Španělsku nejen legální, ale od roku 2013 i oficiálně prohlášená za kulturní dědictví. Poslední kapku se stala nelegální demonstrace ve Valencii, kdy se odpůrci koridy pokusili zabránit torerům ve vstupu do arény a jednu návštěvnici zranili hozeným kamenem.


Protestující blokují vchod, zasáhnout musela policie; 19. března 2015, zdroj: La economía del toro

Už před plošným rozhodnutím udělaly významný krok kupředu Madrid a Sevilla, kde zakázali odpůrcům koridy protestovat v blízkosti arény. Důvodem byly především obavy, aby nedošlo k podobnému útoku jako ve Valencii:

V Seville počítali odpůrci koridy s tím, že jejich průvod skončí přímo před bránou arény právě ve chvíli, kdy uvnitř budou vystupovat Ponce, Manzanares a mladý Lma de Góngora. Radní si naštěstí uvědomili, co by se mohlo stát, a tak nedovolili protestujícím přiblížit se na méně než tři sta metrů. A i když Pacma (Partido Animalista contra el Maltrato Animal), která demonstraci organizovala, svolávala k demonstraci měsíce dopředu a vyslala autobusy, aby na místo svezly protestující z širokého okolí, nakonec se jich nesešlo více než dvě stě, zatímco Maestranza byla vyprodaná.

V Madridu se situace vyvíjela podobně. Na neděli 12. dubna, kdy se v Las Ventas pořádala novillada, svolali odpůrci koridy demonstraci přímo před arénu, nedostali však povolení a po protestujících jako by se slehla zem (kdo mi najde jedinou fotku z demonstrace, má u mě plus Mrkající).

Do ulic vyšly tisíce Katalánců, i oni brání býčí tradice

21. dubna 2015 v 9:54 | María |  Zpravodajství
Přibližně osm tisíc lidí se sešlo v katalánském městě Amposta, aby vyjádřilo nesouhlas se zákazem koridy a svoji podporu býčím tradicím svého regionu.


Manifestace za koridu a býčí tradice v Ampostě; zdroj: ABC.es


Demonstrace, která se konala 19. dubna ve městě Amposta v jižním Katalánsku, se zůčastnilo podle různých odhadů mezi pěti a deseti tisíci lidí. Příznivci býčích tradic protestovali nejen proti zákazu koridy, ale také proti zákonu, který zakazuje katalánským chovatelům býků tzv. tientas, při kterých se zkouší bojovnost budoucích arénních býků a chovných krav, a který jim prakticky znemožňuje chov býků pro koridu. Demonstrantům vadily i útoky "ochránců práv zvířat" na katalánské slavnosti, při kterých jsou býci vypouštěni do ulic, přestože katalánský parlament tyto tradice chrání.
Demonstranty přijelo podpořit i mnoho lidí z Valencijské autonomní oblasti, kterou s Katalánskem spojuje tradice býků v ulicích.

Demonstrace podobného ražení a rozsahu už proběhly v únoru letošního roku v Castellónu a v dubnu 2014 v Nimes.

Korida se dostává z krize, roste počet představení i diváků

18. dubna 2015 v 15:49 | María |  Zpravodajství
Navzdory přáním odpůrců býčích zápasů zájem o koridu neslábne. Naopak, v prvních sto dnech roku 2015 se prodalo o padesát pět tisíc lísků více než loni stejnou dobou.


První korida roku v Las Ventas; Madrid, 29. března 2015; zdroj: Cope.es


Po období krize se korida dostává do kladných čísel. Už loni, poprvé od roku 2007, mírně vzrostl pčet představení a Madridská aréna Las Ventas prodala celkem o 30 tisíc lístků více, než v roce 2013.

Do letošního roku se proto svět koridy díval s velkou nadějí a prvních sto dní toto očekávání potvrdilo, když se prodalo přes 360 500 lístků na koridu, což je o 55 000 víc než loni. Ferie v Olivenze Valencii, Castellónu a dalších městech přitáhly více diváků než loni, v posledně jmenovaném městě o dvacet procent.

Největší skok ale zaznamenal Madrid. Iván Fandiño oznámil, že sezónu v Las Ventas otevře sám se šesti býky ze slavných chovů a arénu pro více než 23 tisíc diváků zaplnil do posledního místa. (I když korida sama návštěvníky zklamala.) Průměrná návštěvnost prvních představení se tak zvedla z osmi na osmnáct tisíc.


Hra o Trůny ve Španělsku

15. dubna 2015 v 13:06 | María |  Zajímavosti
Klíčové momenty dlouho očekávané páté série seriálu Game of Thrones se natáčely z velké části ve Španělsku, konkrétně ve starobylé aréně pro býčí zápasy v andaluském městě Osuna.


Aréna v Osuně během natáčení; zdroj: The Guardian


Rozhodnutí natáčet pátou řadu Her o Trůny v Andalusii oznámila HBO v červenci minulého roku a do Osuny se filmaři přesunuli v polovině října. Zdejší plaza de toros představuje Daznakovu jámu v Meereen.
Natáčení se ovšem neobešlo bez komplikací. Silný vítr shodil zelené plátno používané pro počítačové efekty.

Pro jindy opomíjenou Osunu znamenalo natáčení nečekaný příliv návštěvníků, od herců a filmového štábu po davy fanoušků. "Člověk si nemohl ani zajít do baru, jak bylo všude plno," říká jeden z místních. Hlavní nápor turistů by měl přijít po odvysílání páté řady. Obyvatelé Osuny doufají, že se jejich město proslaví stejně jako Dubrovnik, který se ve Hře o Trůny změnil v Královo přístaviště.


Komparsisté odcházejí z arény; zdroj: The Guardian


Hra o Trůny se natáčela i v dalších španělských městech. Sevillský palác Alcazar představuje Vodní zahrady, sídlo rodu Martellů, a římský most v Córdobě se proměnil v Dlouhý most ve Volantisu.

Novillada - Francisco de Goya

2. dubna 2015 v 10:33 | María |  Býčí zápasy v umění
Podobně jako Picasso, i Francisco Goya se po celý život zajímal o býčí zápasy. V jednom ze svých raných děl, oleji jménem Novillada z roku 1780, je pravděpodobně on sám vyobrazen jako torero.


La Novillada, Francisco José de Goya y Lucientes, 1780

Obraz v jasných barvách, typických pro Goyovu ranou tvorbu, měl sloužit jako návrh tapisérie pro Královskou gobelínovou manufakturu a v současnosti je spolu s mnoha dalšími díly tohoto malíře k vidění v madridském muzeu Prado.