Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Do ulic vyšly tisíce Katalánců, i oni brání býčí tradice

21. dubna 2015 v 9:54 | María |  Zpravodajství
Přibližně osm tisíc lidí se sešlo v katalánském městě Amposta, aby vyjádřilo nesouhlas se zákazem koridy a svoji podporu býčím tradicím svého regionu.


Manifestace za koridu a býčí tradice v Ampostě; zdroj: ABC.es


Demonstrace, která se konala 19. dubna ve městě Amposta v jižním Katalánsku, se zůčastnilo podle různých odhadů mezi pěti a deseti tisíci lidí. Příznivci býčích tradic protestovali nejen proti zákazu koridy, ale také proti zákonu, který zakazuje katalánským chovatelům býků tzv. tientas, při kterých se zkouší bojovnost budoucích arénních býků a chovných krav, a který jim prakticky znemožňuje chov býků pro koridu. Demonstrantům vadily i útoky "ochránců práv zvířat" na katalánské slavnosti, při kterých jsou býci vypouštěni do ulic, přestože katalánský parlament tyto tradice chrání.
Demonstranty přijelo podpořit i mnoho lidí z Valencijské autonomní oblasti, kterou s Katalánskem spojuje tradice býků v ulicích.

Demonstrace podobného ražení a rozsahu už proběhly v únoru letošního roku v Castellónu a v dubnu 2014 v Nimes.
 


Komentáře

1 Claire | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 13:11 | Reagovat

Rozhodně by se neměla měnit v mešitu, ale rozhodně by se mělo ukončit její současné využití. Býčí zápasy jsou barbarský humus, přičemž jediným argumentem "pro" je její dlouhá tradice. Gladiátorské zápasy také byly tradicí, ale to nic nemění na jejich brutalitě a demenci.

2 María | Web | 26. dubna 2015 v 16:58 | Reagovat

[1]: Tradice že je jediný argument? Tak to bych rozhodně neřekla.
Korida se především stále pořádá, protože stále má spoustě lidí co říci. Vysvětlovat, že v ní miliony návštěvníků vidí hluboce symbolický rituál a jedinečné umění (viz http://corridadetoros.blog.cz/1009/umeni-torea-aneb-jak-to-vlastne-v-koride-chodi-1-dil) nebo, že korida inspirovala a stále inspiruje umělce všech směrů (http://corridadetoros.blog.cz/1104/umeni-a-smrt-odpoledne) by asi bylo zbytečné, takže to vezmu z jiné stránky:
Korida vyjadřuje úplně jiný a ne nutně horší přístup ke zvířatům, než na jaký jsme zvyklí. Kromě lidí, kteří věří, že každé zabití zvířete člověkem je morálně špatné, a případně bojují za tzv. "práva zvířat", se většina nepozastavuje nad tím, že pro maso je třeba zabít živého tvora. Přijde jim to normální nebo alespoň omluvitelné tím, že cílem je pouze a jedině hmotný produkt, navíc jídlo, a jídlo je přece dobré a nezbytné. Přitom tobě nemusím vysvětlovat, že hromady masa zas tak nezbytné nejsou a když do sebe člověk denně láduje hamburgery, tak to nemá ani tu tradici. Ale to jsem trochu odbočila. Když člověk chová zvíře jen na maso, nedává mu jméno, dokonce se tomu vyhýbá, protože pak už by pro něj zvíře přestalo být výrobní jednotkou, ale individuálním živým tvorem.
Arénní býci naopak jména mají a matador v aréně je musí vnímat jako jednotlivce, jinak by ho brzy vyřídili buď sami býci, nebo znechucené publikum. Ono totiž nejde o to zvítězit nad býkem a nějak ho zabít, ale předvést řekněme tanec s muletou, který diváky dojme (a ten tanec zcela závisí na býkových útocích) a zabít býka se ctí, způsobem, při kterém býk vždy může zabít matadora.
Býk rovněž může získat milost, ne tím, že "vyhraje souboj" a zraní matadora, ale tím, že, v podstatě v nevědomé spolupráci s matadorem, projeví mimořádnou statečnost, vytrvalost a další vlastnosti. Takový je rozdíl mezi koridou a chovem pouze pro maso. (Maso z arénních býků se pochopitelně také sní.)

A to ani nemluvím o tom, že arénní býci jsou vždy chováni celoročně volně na pastvinách, že se jedná o původní plemeno málo ovlivněné šlechtěním, geneticky nejbližší praturovi, které by bez koridy buď zcela vyhynulo, nebo by se zachovala jediná z několika rozdílných variant, že tzv. deheza, tedy pastviny a lesostepi, kde jsou býci chováni, je ekologicky důležitý ekosystém obývaný mnoha ohroženými druhy zvířat, na která si pytláci díky býkům netroufnou...

Ale jsem ráda, že alespoň na mešitě se shodneme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama