Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Říjen 2015

Mysleli jsme, že útočí jen na červenou

21. října 2015 v 15:27 | María |  Humor
Malý příspěvek do rubriky Humor. Reklama na pojištění, selfie a jeden arénní býk:


"Mysleli jsme, že útočí jen na červenou. Výmluvy nepomůžou, naše pojištění ano."

Madonna - You'll See

17. října 2015 v 12:14 | María |  Býčí zápasy v umění
Příběh klipu You'll See navazuje na Take a Bow, opět zde spolu s Madonnou vystupuje matador Emilio Muñoz. Zatímco v Take a Bow představovala Madonna torerovu zanedbávanou milenku, marně toužící po jeho lásce, v You'll See se jejich role prohodily. Z Madonny opadala citová závislost jako podzimní listí a zoufalého matadora nechala za sebou.


Madonna - You'll See

V klipu k písni You'l See z alba Something to Remember (1995) se mimo jiné objevuje i historický Al-Andalus expres, nazývaný palácem na kolejích a dodnes fungující jako luxusní turistická atrakce.

Madonna - Take A Bow

15. října 2015 v 18:31 | María |  Býčí zápasy v umění
Klip k písni Take a Bow z alba Bedtime Stories, se kterou slavila královna popu celosvětový úspěch, vypráví příběh o zoufalé lásce ke slavnému torerovi, kterého ztvárnil skutečný matador Emilio Muñoz.


Madonna - Take a Bow

Text písně a překlad najdete zde: Take A Bow

Take a Bow, klip z roku 1994, se natáčel v Rondě a také v aréně ve městě Antequera, která interiérem velmi připomíná tu v Seville. Zasazený je do 40. let a pomohl Madonně získat titulní roli v muzikálu Evita. Dobovou atmosféru dotváří sépiový filtr a pro Madonnu typické náboženské motivy.

Tři býky, se kterými se natáčelo, Madonna odkoupila a prodala na farmu, aby jim tak zajistila klidný zbytek života, přesto ji odpůrci býčích zápasů kritizovali za "glorifikaci koridy".

O natáčení hudebního videa Take a Bow vznikla téměř hodinová reportáž s názvem No Bull s rozhovory s Madonnou, Emiliem, režisérem Michaelem Haussmanem a mnoha dalšími lidmi, kteří se na tvorbě klipu podíleli. Na video se můžete podívat zde: No Bull - Making of Take a Bow.

Take a Bow není jediný Madonnin klip inspirovaný koridou. Příběh pokračuje v klipu You'll See z roku 1995 a o dvacet let později, na začátku letošního roku, se Madonna vrátila k symbolice koridy v Living for Love z alba Rebel Heart. Překvapivě však není ani prvním takovým dílem. Choreografie evokující torerovu práci s pláštěnkou se už v červnu 1987 mihla v klipu Who's That Girl a na obalu desky You Can Dance z téhož roku je Madonna vyfocená v kostýmu připomínajícím kroj torera.


Madonna - You Can Dance

Zdroj obrázků: Coverlib, Bastet Glasba

El Greco, Dalí a slavní matadoři na plakátech ferie v Zaragoze

13. října 2015 v 22:59 | María |  Zpravodajství
Říjnová Feria del Pilar v Zaragoze, poslední velká událost letošní sezóny býčích zápasů, na sebe přitáhla pozornost sérií neobvyklých plakátů, které spojují černobílou fotografii, bodyart a hodnoty světa koridy.
"Jsem ryzí umění" - Morante de la Puebla a pocta Dalímu.
Podle osvědčeného hesla "raději cenzura rozmáznutá v novinách než fotka torera v ulicích" nedovolila starostka Barcelony tento plakát v hlavním městě Katalánska vyvěsit. Dostala ho tím na titulní stránku deníku ABC Sevilla a do rubrik mnoha dalších tiskovin. Ironické je i že Salvador Dalí, narozený v katalánském Figueres, byl příznivcem a návštěvníkem koridy."Jsem svobodný" - Alejandro Talavante jako Šlechtic s rukou na prsou od El Greca."Jsem tauromachie" - El juli, pravděpodobně nejlépe placený matador všech dob."Jsem čestný" - Diego Urdiales, rodák z La Riojy a ryzí matador, jehož úspěchy v letošní sezóně překvapily i jeho samotného, jak ukazuje toto video ze srpnových Corridas Generales v Bilbau."Jsem pravda" - López Simón, mladá hvězda roku, má za sebou letos dvakrát více vystoupení než v loňské sezóně. Nezastavilo ho ani bodnutí do stehna, kterou utržil 11. září při ferii v Albacete. Na noze mu přibylo přes třicet stehů, tři týdny poté (navzdory doporučení lékaře) vystoupil a přes další zranění také triumfoval v Madridu.