Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

Leden 2016

Býčí zápasy v Bolívii

10. ledna 2016 v 10:48 | María
Tradice koridy žije ve více zemích, než by člověk předpokládal. Jak vysvětluje prestižní fotografka Wara Vargas Lara, v Bolívii se dosud pořádají býčí zápasy, především v domorodých komunitách. Při těchto slavnostech se býci nezabíjí, především proto, že si to chudé obce nemohou dovolit.

Několik dojemných fotografií ze série věnované býčím zápasům ve městě El Alto:

Více fotografií v plném rozlišení naleznete v článku Los indígenas bolivianos siguen celebrando festejos taurinos na stránce La economía del toro.

Na jiných místech, například v oblasti Livitaca, jsou slavnosti s býky méně formální. Účastní se jich pěší dobrovolníci i jezdci a jsou spojené s dalšími aktivitami, například jízdou na divokých koních.


Lidové býčí zápasy/rodeo v Livitace

Zdroj informací: La economía del toro

Roca Rey - triumf a první omilostněný býk

7. ledna 2016 v 16:19 | María |  Zpravodajství
Roca Rey, mladý objev sezóny, společně s býkem jménem Incógnito nadchnul diváky v mexickém Manizales. Pro mladého matadora je kolumbijské Manizales dalším z mnoha triumfů, zvítězil ale i býk - získal milost a vrátí se na rodné pastviny.


Býk Incógnito opouští arénu živý; zdroj: Elmundo.es

Při koridě pořádané 5. ledna v Manizales vystupovali kromě peruánské hvězdy také rejoneador Willy Rodriguez, Cristóbal Pardo, který získal jedno ucho, a šest býků z chovu Santa Bárbara.
Podívejte se na video z koridy na stránce Feria TV.

Teprve devatenáctiletý peruánec Andrés Roca Rey obdržel 19. září alternativu ve francouzském Nimes. Jako novillero i poté jako matador slavil jeden úspěch za druhým. Na ramenou ho vynesli z arény například v Madridu, Seville, Santanderu, Bilbau, Nimes nebo Limě.


Roca Rey, rok plný triumfů.

My tři králové na alegorických vozech jedeme k vám...

6. ledna 2016 v 21:18 | María |  Zajímavosti
Zatímco u nás na Tři krále obcházejí skupinky koledníků v papírových korunách, ve Španělsku má tento svátek zcela jiné dimenze.


Letošní průvod Tří králů v Seville

Právě na Tři krále totiž španělské děti dostávají vánoční nadílku dárků. Podobně jako americké děti těšící se na Santa Clause, chystají Tří králům pohoštění. Přes noc pak jídlo zmizí a místo něj se objeví dárky.
Kromě tohoto domáckého slavení jsou součástí svátku i okázalé průvody, kterých se v některých městech účastní i desítky alegorických vozů. Průvod vždy vede Hvězda naděje - obvykle bílý, hvězdami zdovený vůz s krásnými dívkami. Všechny alegorické vozy mají jedno společné: jejich osazenstvo štědře rozhazuje bombóny mezi okolo stojící děti.
Jednu věc však má španělský svátek Tří králů společnou s naším: jde o den silně spojený s charitativní činností. Po celé zemi tak Tři králové rozdávají dárky chudým a navštěvují děti v nemocnicích.

Více se můžete dozvědět v článku Českého rozhlasu Ve Španělsku se slaví Tři králové víc, než Vánoce.


A pokud mi na závěr odpustíte trochu politického reptání, podívejte se, jak dopadl tříkrálový průvod v Madridu:

Podemos: na tradice nepouštět!


Madridští Tři králové minulý rok a letos. Ano, jedná se v obou případech o oficiální průvod organizovaný městem. V druhém případě se ho však chopila Manuela Carmena, nová starostka Madridu z radikální strany Podemos. Kromě vizáže králů ho také "vylepšila" tím, že alegorický vůz s kometou nahradil DJ s laserovou show či vyškrtnutím tadičního hejna hus i velbloudů. Je vidět, že u útoků strany Podemos proti koridě to neskončí, ale že jde o španělské tradice jako takové.