Španělská korida neboli býčí zápasy. Chcete-li se dozvědět víc, jsou tyto stránky právě pro vás.

My tři králové na alegorických vozech jedeme k vám...

6. ledna 2016 v 21:18 | María |  Zajímavosti
Zatímco u nás na Tři krále obcházejí skupinky koledníků v papírových korunách, ve Španělsku má tento svátek zcela jiné dimenze.


Letošní průvod Tří králů v Seville

Právě na Tři krále totiž španělské děti dostávají vánoční nadílku dárků. Podobně jako americké děti těšící se na Santa Clause, chystají Tří králům pohoštění. Přes noc pak jídlo zmizí a místo něj se objeví dárky.
Kromě tohoto domáckého slavení jsou součástí svátku i okázalé průvody, kterých se v některých městech účastní i desítky alegorických vozů. Průvod vždy vede Hvězda naděje - obvykle bílý, hvězdami zdovený vůz s krásnými dívkami. Všechny alegorické vozy mají jedno společné: jejich osazenstvo štědře rozhazuje bombóny mezi okolo stojící děti.
Jednu věc však má španělský svátek Tří králů společnou s naším: jde o den silně spojený s charitativní činností. Po celé zemi tak Tři králové rozdávají dárky chudým a navštěvují děti v nemocnicích.

Více se můžete dozvědět v článku Českého rozhlasu Ve Španělsku se slaví Tři králové víc, než Vánoce.


A pokud mi na závěr odpustíte trochu politického reptání, podívejte se, jak dopadl tříkrálový průvod v Madridu:

Podemos: na tradice nepouštět!


Madridští Tři králové minulý rok a letos. Ano, jedná se v obou případech o oficiální průvod organizovaný městem. V druhém případě se ho však chopila Manuela Carmena, nová starostka Madridu z radikální strany Podemos. Kromě vizáže králů ho také "vylepšila" tím, že alegorický vůz s kometou nahradil DJ s laserovou show či vyškrtnutím tadičního hejna hus i velbloudů. Je vidět, že u útoků strany Podemos proti koridě to neskončí, ale že jde o španělské tradice jako takové.
 


Anketa

Učíte se španělsky?

Ano 40.4% (19)
Ještě ne, ale uvažuji o tom 25.5% (12)
Ne a ani neplánuji 34% (16)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama